Uzungöl Yıkım Kararı: 118 Kaçak Yapı Yıkılacak!

Türkiye'nin doğa cennetleri arasında yer alan Uzungöl 'de yer alan kaçak yapılar için yıkım kararı kesinleşti. 118 kaçak yapı için sezon sona erer ermez vakit kaybedilmeden yıkımlar başlayacak, çirkin yapılaşma sona erecek!

KENTSEL DÖNÜŞÜM 05.09.2019 - 11:52 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Türkiye'nin doğa cennetleri arasında yer alan Uzungöl 'de yer alan kaçak yapılar için yıkım kararı kesinleşti. 118 kaçak yapı için sezon sona erer ermez vakit kaybedilmeden yıkımlar başlayacak, çirkin yapılaşma sona erecek!

En önemli turizm merkezleri arasında yer alan doğal cennetlerimiz yaylalar hakkında koruma kararları tüm hızı ile sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kesin Talimat Vermişti Kendisi de Karadenizli olan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaylalarda yapılan kaçak yapılaşmaya sert tepki göstermiş ve kesin yıkılması talimatını vermişti. Konu hakkında açıklama yapan Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz "Devletin almış olduğu karara saygı duyuyorum. Artık Uzungöl bizim değil, bütün dünya mirası gibi bir hal aldı. Dünyada artık Uzungöl ismini duymayan kalmadı.Uzungöl’e ciddi manada yapılan yanlışların önüne geçilmesi lazım. Bu da devletimizin görevidir. Buradaki turizmciler olarak artık keşmekeş yapının ortadan kalkması için bakanlığımızın bu iradesinin devam etmesini arzuluyoruz.En azından kamu ve kıyı alanı üzerinde olan kötü yapıların kaldırılması ve imara uygun imar şartlarında gösterilen şartlarda uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Alıpta bir başkalarına peşkeş çekilmesi değil alınan yerlerin otoparksa otopark, rekreasyon alanı ise rekreasyon alanı. Oturma alanı ise oturma alanları olarak değerlendirilmesi lazım. Çünkü burası artık Türkiye’nin, sıcak ülke insanlarının gelip dinlendiği alanlardır” diyerek yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Sezon Bitince Kaçak Yapılar Yıkılmaya Başlanacak! Konu hakkında daha önce açıklama yapan Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum  “Sezon bitimine müteakip burada uygulamaya geçmek istiyoruz. Öncelikle olarak kaçak yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz. İmar barışına dahil olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz.Akabinde Uzungöl’ün içinde ciddi anlamda bir trafik problemi var. Bu trafik sorununu halledecek bir otoparkı veya birden fazla otoparkı da bölgeye kazandıracağız. Hem girişinde hem de çıkışında olmak üzere 2 otopark öngörüyoruz. Burası bizim en önemli millet bahçelerimizden parklarımızdan biri olacak ve bu çerçevede etrafındaki yürüme yollarını yenileyeceğiz” diyerek yıkım için sezon sonunu işaret etmişti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@