Vaka Sayısı Hızlı Yükseldi, Erdoğan'dan Son Dakika Aşı Açıklaması Geldi!

Koronavirüs vaka sayısı kısıtlamaların kaldırılması ile hızla yükselişe geçerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika aşı açıklaması geldi!

Gündem 19.07.2021 - 14:03 19.07.2021 - 14:21 Gülcan Özer

9 günlük bayram tatili, aşırı sıcak havalar ve kısıtlamaların kaldırılması ile beraber korkulduğu gibi günlük koronavirüs vaka sayısı büyük bir hızla yükselişe geçti. Geçen hafta 5 bin 261 olarak açıkalnan haftalık vaka sayısı dün 7 bin 680 kişiye ulaşarak büyük bir çıkış yakaladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısında yaşanan artışa dikkat çekerek herkese bayramda da tedbirleri elden bırakmama çağrısı yaparken Türkiye bir yandan da zorunul aşı uygulamasını tartışmaya devam ediyor. Pek çok Avrupa ülkesinde artan vaka sayısı sonrasında gündeme gelen aşının zorunlu olması konusunda Bilim Kurulu tarafından da görüş birliğine varılmıştı. 

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA VE YASAKLAR GÜNDEMDE! 

Bilim Kurulu tarafından yapılan son toplantı ile alınan kararlar yapılacak olan Kabine Toplantısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletilmek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sunulmuştu. Aşının zorunlu olması yerine aşı olmayanlara yaptırım ve kısıtlama uygulaması ihtimali ağırlık kazanmış aşı olmayanların kalabalık ve kapalı ortamlara girişin yasaklanması, AVM, sinema, tiyatro, düğün, nişan, kongre, konser gibi etkinliklere girişlerinin yasaklanması konusunda görüş bildirilmesine karar verilmişti. 

aşı zorunlu olur mu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC ziyareti öncesi basın mensuplarına yapmış olduğu açıklama ile toplu bulunan alanlarda mesafe ve maske kurallarına kesin olarak uyulması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün itibari ile vefat sayılarında ciddi bir artış yaşandığını belirterek yeni vaka sayısı rakamlarının ise yeniden 7 binleri gördüğünü söyleyerek "Bu bizim için tehdittir.

Bu tehdide fırsat vermemeliyiz. Aşının önünü açmış bulunuyoruz. Aşı olmayanlar aşısını muhakkak yaptırmalı. Sağdan soldan yapılan olumsuz propagandalara kanmadan aşılarımızı da yaptırmalıyız ki o bizim için önemli bir teminattır, garantidir" diyerek herkese aşı olması konusunda çağrıda bulundu. 

YERLİ AŞI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yerli aşı konusunda da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kendi aşımızı da inşallah yıl sonuna kadar üreteceğiz" diyerek bir kere daha 2021 yıl sonunu işaret etti. Delta mutasyonu nedeni ile yeni vaka sayısında artış yaşanırken koronavirüs salgınında pek çok ülkenin toplumsal bağışıklık oranını elde edebilmek adına zorunlu aşı uygulamasını tartışmalara açtığı ve bu yönde Avrupa ülkelerinin de adım atmasının beklendiği duyuruldu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@