Vaka Sayısı Kritik Eşiği Aştı: Kabine Toplantısı Gündemi Ekonomi ve Tam Kapama

Kabine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanırken kabinenin gündeminde artan vaka sayıları, alınacak yeni tedbirler, kısıtlama kararları, Ramazan ayında tam kapama, iller arası seyahat yasağı, ekonomi, reform takvimi, AB Kararları, Libya ile yeni dönem ve koronavirüs aşılama takvimi gibi önemli konular yer alacak.

Gündem 29.03.2021 - 15:38 29.03.2021 - 15:38 Serhat Karaman
1 Mart 2021 tarihi itibari ile Türkiye yerinde karar dönemi ile koronavirüs tedbirlerinde gevşeme kararı almıştı. Ne yazık ki kademeli gevşeme ile beraber koronavirüs vaka sayısı da yeniden yükselişe geçmişti.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs vaka sayısının yeniden 30 bin rakamını aşması üzerine bugün gerçekleştirilecek olan kabine toplantısı da daha kritik bir öneme sahip oldu.

SON KORONAVİRÜS RİSK HARTİASI TABLOSU VERİLERİNE GÖRE VAKA SAYISI EN ÇOK AZALAN ve ARTAN İLLER HANGİLERİ?

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre vaka sayıları en çok azalan iller Sinop, Gümüşhane, Mersin, Kırıkkale, Burdur, Hatay, Muş, Adana, Mardin ve Osmaniye olarak sıralandı.

Vaka sayısı en çok artan iller ise Kastamonu, Çankırı, Yalova, İstanbul, Erzincan, Çorum, Giresun, Kayseri, Çanakkale ve Elazığ olarak sıralandı.

BUGÜN KABİNE TOPLANTISININ GÜNDEMİ NE?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan kabine bugün son derece kritik konuları değerlendirecek. Kabinenin bir numaralı gündem maddesi ise hiç kuşkusuz artan koronavirüs vaka sayıları olacak.

Daha önce konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Tüm illerimiz mevcut durumun devamına karar verdik. Vaka sayılarını ciddiyetle takip edeceğiz. Atılması gereken bir adım olursa bu adımı atıp vatandaşlarımıza bildireceğiz” demişti.

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA VE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Bugün yapılan son kabine toplantısı kapsamında yüksek riskli iller arasına giren kırmızı renkli kategoride yer alan iller için tam kapanmanın yanı sıra illere giriş çıkışların da yasaklanması gündeme geldi.

Konu hakkında açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise il ve ilçeler bazında önlem alınmasının daha mantıklı olduğunu belirterek " Yani bir ilimizde, bir beldemizde ya da bir ilçemizde diyelim ki vakalar çok yoğun, o ilçeden, o beldeden merkeze geliş-gidiş veya merkezden dışarıya gidiş- çıkışla ilgili bir karar alınabilir; ama burada yetkili il hıfzıssıhha kurulu" dedi.

Koronavirüs vakalarına ek olarak kabinede Libya ile yeni dönem, aşılamada son durum, yeni aşılama takvimi, AB zirvesi kararları ve reform takvimi de konuşulacak önemli gündem maddeleri arasında yer alacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@