Vaka Sayısı Patladı, 3 Kişinin Yan Yana Gelmesi Yasaklandı!

Kısmi kapanma tedbirlerine rağmen vaka sayısı dün yeniden 61 bin barajını aşarken tehlike çanları başlamaya başladı. Türkiye'de vaka sayısı en fazla artan iller sıralamasında birinci sırada yer alan Çanakkale'de iki kişiden daha fazla kişinin yan yana gelmesi yasaklandı!

Vaka Sayısı Patladı, 3 Kişinin Yan Yana Gelmesi Yasaklandı!

Sağlık Bakanlığı tarafından dün açıklanan günlük koranavirüs vaka sayısı rakamları yeniden 61 bin barajını aşarken Türkiye adım adım tam kapanmaya doğru ilerlemeye devam ediyor. Kısmi kapanma kararlarına rağmen vaka sayıları düşmezken İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından açıklanan karar büyük bir şaşkınlık yarattı.

ÇANAKKALE'DE 2 KİŞİDEN DAHA FAZLA KİŞİNİN YAN YANA GELMESİ YASAKLANDI!

Haftalık koronavirüs risk tablosu haritası ile iller kızarmaya devam ederken kısmi kapanma kısıtlamalarına rağmen koronavirüs vaka sayısı her geçen gün artmaya devam ederken dün itibari ile yeniden 61 bin barajı aşıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan vaka sayısı en fazla yükselen iller arasında birinci sırada yer alan Çanakkale'de yeni bir karar alındı. İlde artan vaka sayıları sonrası acilen toplanan Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan yeni kararlar duyuruldu.

Bu kararlar kapsamında Açık alanlarda (AVM'lerde açık alanlar dahil) 2 kişiden daha fazla (çekirdek aile hariç) bir araya gelmemesine, İlimizde artan vaka sayılarının önüne geçebilmek için işletmelerden gel-al şeklinde alınan yiyecek ve içeceklerin açık alanlarda kalabalık oluşturularak tüketilmemesine karar verildi.

Yine şehir genelinde ev ziyaretleri yasaklanırken evlerde konaklamalı misafir kabul edilmesi de yasaklandı. Otobüs ve minübüslerde ayakta yolcu alınması yasaklanırken dolmuşların ve otobüslerin yüzde 50 yolcu kapasitesi ile çalışmaları, şehir genelinde salı günü kurulan pazarlara T.C Kimlik No'su son hanesi 0,2 ve 4 olanların giriş yapmalarına, Cuma günü kurulan pazara T.C Kimlik No'su son hanesi 6 ve 8 olanların giriş yapmalarına karar verildi.

Alınan kararların uygulamalarında sıkı denetimler yapılacağı belirtilirken denetimlerde yasaklara uymayan kişilere cezai yaptırımlar uygulanacağı ilan edildi.