Vakıf Katılım' dan Yeni Nesil Ödeme Aracı GFT! GFT Nedir ve Nasıl Kullanılır!

Vakıf Katılım Bankası tarafından kısa bir süre önce duyurulan yeni nesil dijital ödeme aracı olan GFT nedir, nasıl kullanılır?

Finans 05.01.2022 - 00:24 05.01.2022 - 00:24 Engin Uzunoğlu

Vakıf Katılım Bankası, kısa bir süre önce yeni nesil dijital ödeme aracı olan GFT’yi kamuoyuna duyurdu. Gerek yazılı ve görsel medyada, gerekse reklamlarda sıkça karşımıza çıkan GFT, yani Garantili Fon Transferi, işletmeler için hayat kurtarıcı özelliklere sahip. Peki nedir bu GFT? GFT nasıl kullanılır? GFT’ nin özellikleri nelerdir? Şimdi bu merak edilen soruları hep beraber yanıtlıyor olacağız.

Garantili Fon Transferi (GFT) kısa süre içerisinde büyük sükse yaratmayı başardı. Medyada, sosyal medyada ve çeşitli platformlarda adını duyuran GFT, uzmanlar tarafından detaylıca incelendi ve sonuç olarak son derece başarılı bulundu. 

GFT Nedir? GFT Nasıl Kullanılır?

‘’Ticarette oyunun kuralları değişiyor’’ sloganı ile adını duyuran GFT, bir tür ödeme aracı olarak kullanılıyor. Bilindiği gibi ticarette en az nakit ödeme kadar çek, senet, teminat mektubu ve benzeri gayri nakdi ödeme araçları da kullanılıyor. Bu ödeme araçları bir tür nakit olarak iş görse de garanti altında olmaması, ticari işletmeleri bazı noktalarda zorlamakta. Ne var ki GFT, Vakıf Katılım garantörlüğünde kullanılabilen bir ödeme aracı olduğundan bu tür riskler ortadan kalkmış oluyor.

GFT, Vakıf Katılım nezdinde kullanılabilen bir ödeme aracı. Diyelim ki mal ya da hizmet alımı yapmak istiyorsunuz. Bu durumda Vakıf Katılım Bankası’na başvuru yaparak GFT limiti tahsis edilmesini sağlayabiliyorsunuz. Limitiniz onaylandıktan sonra işleme başlanmasının ardından GFT tutarı, satıcı müşterinin hesabına aktarılıyor. Satıcı müşteri, vadesi geldiğinde GFT limitini nakit gibi kullanabiliyor. Vade gelmeden önce bu firmanın başka bir firmaya ödeme yapması gerektiğinde bir başka firmaya GFT limitinin aktarılması mümkün.

GFT, bir tür ciro mantığı ile çalışmakta. Bilindiği gibi mal ya da hizmet satın almak isteyen firmalar, ödemelerini çek gibi farklı enstrümanlarla da yapabilmekte. Çeki alan firma ya da şahıs, bir başka ödemesi için aldığı bu çeki kullanabilmekte ya da vadesi gelmeden önce bankaya veya faktöring firmalarına kırdırarak çeki tahsil edebilmekte. Benzer şekilde vadesi geldiğinde de banka aracılığı ile tahsil edebilmekte. GFT de bu mantıkla çalışan bir ürün olsa da dijital bir ödeme aracı olması sebebi ile daha kolay ve güvenli bir şekilde el değiştirebiliyor. Daha da önemlisi, Vakıf Katılım garantörlüğünün bulunması, birçok riski ortadan kaldırmış oluyor.

Siz de firmanız için daha güvenli bir mal ve hizmet ağı kurmak istiyorsanız Vakıf Katılım Bankası’na başvurarak GFT ürününü kullanmaya başlayabilirsiniz. Benzer şekilde mal ya da hizmet sattığınız firmaların GFT kullanması ile beraber alacaklarınızı garanti altına alabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@