Vakıfbank Bu Özelliği Sahip Evlerden Alana 0.92 Faizle Konut Kredisi Vereceğini Açıkladı

Vakıfbank devlet destekli kredi kapsamında 0.92 faizle 120 ay vadeli konut kredisi veriyor. Devlet destekli bu krediyi kullanmak isteyenler için mevzuatta yer alan şartları derledik.

Finans 04.12.2021 - 11:58 04.12.2021 - 13:25 Mustafa Karagöz

Ev almak isteyenler için standart konut kredisi faiz oranları en düşük yüzde 1.20 bandından başlıyor. Bu faiz oranı Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla sağlanırken bu oran sadece sıfır konut alımlarında geçerli. Eğer müşteriler ikinci el ev almak için devlet bankalarına başvuruda bulunurlarsa 3 kamu bankası da yüzde 1.29 faiz oranıyla kredi sağlayacağını ilan edecek. 

Özel bankaların kredi paketlerini merak edenler için ise oranlar çok daha yüksek bir seviyede. Kısa süre öncesine kadar konut kredisi faiz oranları özel bankalarda yüzde 1.37 bandından başlıyordu. Bankalar aralık ayına girerken yaptıkları düzenlemeler ile faiz oranlarını yükselttiler. Özel bankalarda en düşük oranyüzde 1.50 Ş Bankası'da bulunuyor. Diğer bankaların oranları ise 1.59 ile 2.29 arasında değişiyor. 

VAKIFBANK BU FAİZ ORANLARI ARASINDA 0.92 İLE KREDİ VERİYOR

Vakıfbank devlet destekli bir konut kredisi paketi ile ev alanlara aracılık ediyor. Bankanın bu konut kredisi paketi sadece  kentsel dönüşüm alanında veriliyor. Ancak müşteriler kendi durumlarını iyi incelemeliler zira kiracılarda bu kredi olanaklarından yararlanabiliyorlar. 

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisinden kimlerin faydalanacağına dair bir liste yayımladı. Bankanın listesinde Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli olduğu tespit edilen binalarda, konutlarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri ve riskli yapı olduğu tespit edilen farklı bir yapı almak isteyenler yer aldı. Bu listedekiler Vakıfbank'ın indirimli konut kredisinden faydalanacaklar. 

* Listede yer alan ve A sınıfı enerji belgeli daire alacaklar 0.88 faiz ve 120 ay vade ile konut kredisi çekebilecekler. 

* Listede yer alan ve B sınıfı enerji belgeli daire alacaklar 0.92 faiz ve 120 ay vade ile konut kredisi çekebilecekler. 

* Listede yer alan ve standart bir daire alacaklar 0.96 faiz ve 120 ay vade ile konut kredisi çekebilecekler. 

Vakıfbank'ın sağladığı bu konut kredisi Çevre Bakanlığı desteği ile verilir. Kentsel dönüşümü destekleme programı kapsamında sağlanan düşük faizlerde bakanlık yüzde 0.41, yüzde 0.37 ve yüzde 0.33 faiz indirimi sağlıyor. Müşteriler bu indirimle yüzde 0.88, yüzde 0.92 ve yüzde 0.96 faizle kredi kullanabiliyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@