Vakıfbank Ve Halkbank 13,4 Milyar TL Sermaye Artırımı Yaptı! Düşük Faizli Konut, Taşıt, İhtiyaç Kredileri Mi Geliyor?

Kamu bankaları Vakıfbank ve Halkbank'ın sermaye artırımları gerçekleşti. 13,4 Milyar TL'lik sermaye artırımı Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamayla duyuruldu.

Finans 09.02.2022 - 21:47 09.02.2022 - 21:47 Engin Uzunoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin kamu bankalarının sermayelerinin arttırılacağına dair açıklaması uygulamaya sokuldu. Vakıfbank ve Halkbank tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklama ile 13,4 Milyar TL'lik sermaye artırımı yapıldığı resmen ilan edildi. Bir diğer kamu bankası olan Ziraat bankası'nın da yönetim kurulu kararı alarak sermaye artırımını kamuoyuna ilan etmesi bekleniyor. Bu sermaye artırımları ile beraber son 3 yıl içerisinde kamu bankalarının sermayeleri 3 defa arttırılmış olacak. 

KAMU BANKALARININ SERMAYE ARTIRIMLARI BELLİ OLDU

Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan KAP bildirimi ile sermaye artırımının şekliyle alakalı bilgiler de verildi. Sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların tamamının Türkiye Varlık Fonu'na tahsisli satış yöntemiyle yapılmasının planlandığı bildirildi. Hem Vakıfbank'ın hem de Halkbank'ın hakim ortağı pozisyonunda olan Türkiye Varlık Fonu bu süreçte görev alacak.

VAKIFBANK SERMAYE ARTIRIMI İLE ELDE EDİLECEK FONU NASIL KULLANACAK?

Vakıfbank tarafından yapılan sermaye artırımının nasıl kullanılacağına dair de bilgiler açıklandı. Banka tarafından yapılan açıklamada sermaye artırımı ile elde edilecek olan fon bankanın mevcut sermaye yapısının güçlendirilmesi, global piyasa şartlarında oluşabilecek dalgalanmalara karşı bankanın kuvvetli finansal gücünün daha da arttırılması amacıyla kullanılacak. Ayrıca elde edilecek olan fon ile Vakıfbank'ın büyüme stratejisine yönelik kapasite artırımı yapılacağı ifade edildi.

HALKBANK REEL SEKTÖRÜ YENİ KREDİLERLE DESTEKLEYECEK

Halkbank ise sermaye artırımı ile elde edilecek olan fonun reel sektörün uygun şartlarda finansman ihtiyaçlarının sağlanması amacıyla kullandırılacak kredilerde ve bankacılık hizmetlerinde kullanılacağını ilan etti. Halkbank'ın ucuz kredi imkanlarını ilerleyen günlerde genişletmesi şimdiden beklenti haline dönüştü. Bu konuda gözler Vakıfbank'ın atacağı adımlara çevrildi.

ZİRAAT BANKASI İLE KATILIM BANKALARI DA SERMAYE ARTTIRACAK

Ziraat Bankası için de daha önce medyada 22,5 milyar TL'lik sermaye artırımı yapılacağı iddiası gündemde yer almıştı. Ancak bu konuda rakam henüz resmileşmedi. Ziraat Bankası'nın yönetim kurulu kararı ile sermaye artırımının miktarı belli olacak. Kamu katılım bankaları için ise 2 Milyar TL'lik sermaye artırımı yapılacağı tahmin ediliyor.

KAMU BANKALARI DÜŞÜK FAİZLE KREDİ VERECEKLER Mİ?

Sermaye artırımları ile kamu bankalarının elinde çok ciddi kaynak oluşacak. Bu kaynakların düşük faizli kredi olarak müşterilere dağıtılması bekleniyor. Düşük faizli krediler daha çok şirketlere verilen ticari kredileri kapsayacak. Ancak konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerine de bir miktar kaynak ayrılması ve düşük faizlerle müşterilere nakit destek verilmesinin planlandığı iddia ediliyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@