Van Konut Satış Rakamları İle "Kriz Yok" Dedirtti!

Konut satış rakamları büyük bir hızla düşmeye devam ederken Van konut satış rakamları ile emlak sektöründe bölgenin parlayan yıldızı olmayı başardı.

Emlak Haberleri 24.06.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Konut satış rakamları büyük bir hızla düşmeye devam ederken Van konut satış rakamları ile emlak sektöründe bölgenin parlayan yıldızı olmayı başardı.

Mayıs 2019 dönemine ait olan konut satış rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan rakamlara göre konut sektöründe kan kaybı devam ederken konut satışları hızlı düştü. Van konut satış rakamları ile ise bölgenin parlayan yıldızı olduğunu bir kere daha kanıtladı. Van'da Mayıs Ayında 417 Konut Satıldı! Şehrivan Gazetesi yazarlarından Hamit Karakuş tarafından yapılan habere göre Van'da konut satışları bölgedeki diğer illere oranla yüzleri güldürdü. Van'da Mayıs 2019 döneminde toplam 417 adet konut satışı yapılırken bölgede yer alan diğer iller olan Hakkari'de aynı dönemde sadece 10 adet konut satışı yapıldı. Konu hakkında açıklama yapan Van Emlakçılar Derneği Başkanı Orhan Özdek, “Konut alımında bölgede kentimiz diğer illere göre tercih edilen bir merkez konumunda yer alıyor. İlimizde konuta bir eğilim ve istek söz konusudur.Özellikle çevre illerden rağbet var. İran ve Irak’tan gelen vatandaşlarda ilimizde konut sahibi olmak istiyor. İlimizin coğrafik yapısı, endemik yapısı ve kültürel yapısı cezp ediyor. İnsanların kentimizde konut alma isteğinin haklı sebepleri var; doğası, havası, kültürel zenginliği ve insanları haklı sebepler arasında gösterebiliriz. Özellikle son dönemde insanların konut alımına çok ciddi bir eğilimi var” dedi. Van'da Konut İhtiyacı Giderek Artıyor Bölgede konut ihtiyacının arttığına dikkat çeken Van Müteahhitler ve Yapsatçılar Derneği Başkanı Seracettin Işıldar ise “İlimizde inşaat sektörünün kış aylarında durmasından dolayı üretim yapamıyoruz.Bu aradaki zaman farkında dolayı malzeme ve ürünlere gelen zamlar tamamen inşaat sektörünü etkilemektedir. Ekonomik daralmayla inşaat sektöründe maliyetler arttı. İlimizde kaliteli konutlar yapılmakla beraber diğer büyükşehir illerine göre fiyatlar gayet makul bir seviyede yer alıyor.İnşaat sektörü olumsuz bir izlenim sergilese de işler bir şekilde yürüyor. Şunu da biliyoruz ki bölgede en çok satış yapan il konumunda yer alıyor. Arz talep dengesinin bozulmadığı tek kent ilimiz yer alıyor. İlimiz de konut ihtiyacı var” dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@