Vatandaş Bayramı Zamlı Bayram Şekerleriyle Kutlayacak

Hayat pahalılığı bayram şekerini de vurdu. Tezgahlarda yerini almaya başlayan bayram şekerleri bu bayramda yüzde 40 zamlı olarak satılacak.

Gündem 23.04.2022 - 17:12 23.04.2022 - 17:12 Gülşah Konuk Akın

2022 yılında zam pek çok şeye yansıdı ve vatandaşın belini büktü. Bayram şekerleri de yapılan zamlardan nasibini aldı. Hem maliyet arttı hem şekerin hammaddesine zam geldi. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ortalama 25 bin ton şeker tüketilen ülkemizde, halkın 2022 yılında bayram şekerlerine yaptığı harcamanın ortalama 850 milyon TL'ye ulaşması öngörülüyor.

PANDEMİNİN ETKİSİ AZALDI, BAYRAM ZİYARETLERİ ARTACAK
Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, pandeminin etkisinin azalması nedeniyle artık bayram ziyaretlerinde artış olmasının beklendiğini söyledi ve: Hane başı yıllık bayram şekeri tüketimi 2.47 kilogram, Türkiye'de toplam bayram şekeri tüketimi ise 24-26 bin ton. u yıl fiyatlara yüzde 40 zam yaptık. Geçen sene üretim için 4 TL'ye aldığımız şekeri 12 TL'ye alıyoruz. Fiyat artışına gitmek zorunda kaldık." dedi.

bayramş

TÜRKİYE'DE BAYRAM ŞEKERİ TÜKETİM ORANI
Mondelez International Türkiye, 15 ilde bayram şekeri tüketimine ilişkin bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre en fazla şeker tüketimi 3,42 kilo ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi ilk sırada yer alıyor. Ardından 2,76 kilo ile Karadeniz Bölgesi, 2.58 kilo ile Orta Anadolu Bölgesi ve 2.54 kilo ile Marmara Bölgesi geliyor.

Yine yapılan araştırmalara göre Türkiye'de her 3 kişiden 2'si bayramda aile, akraba, komşu ve arkadaş ziyareti yapacak ve bayramlaşmaya gelenleri de kabul edecek. 4 kişiden 1'i bayramlarda tatile gitmeyi tercih ediyor. Her ne kadar pandeminin bayramlarda gidip gelmeyi azalttığı düşünülse de bayramda ziyarete gidenlerin oranı %70. Evinde ailesiyle geçirecek olanlar %27, memleketine gidecek olanlar da oranında.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@