Vatandaş Ev Alamazken Ekim Ayında Konut Satışları Neden Yükseldi?

Yükselen konut kredisi faiz oranları ile alt gelir grubu ve orta gelir grubu konut almakta zorlanırken Ekim ayı konut satış rakamları yüzde 19 oranında arttı. Peki, vatandaş ev alamazken konut satış rakamları neden, nasıl yükseldi?

EMLAK HABERLERİ 22.11.2018 - 15:38 15.07.2021 - 00:18 Emlak 365

Yükselen konut kredisi faiz oranları ile alt gelir grubu ve orta gelir grubu konut almakta zorlanırken Ekim ayı konut satış rakamları yüzde 19 oranında arttı. Peki, vatandaş ev alamazken konut satış rakamları neden, nasıl yükseldi?

Bankaların rekor kıran konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen alt gelir grubu ve orta gelir grubu kişiler ne yazık ki ev alma hayallerini ertelemek zorunda kalmışlardı. Bankaların konut kredisi kullanım hacmi azalırken bu azalışın konut satışlarında düşüşe neden olacağı beklentisi TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı konut satış rakamları ile boşa çıkarılmış oldu. Ekim ayında Türkiye'de 146 bin 536 adet konut satışı yapıldı. Türkiye İçin Kazanç Vakti Kampanyası Etkili Oldu! Yaşanan bu artıştaki en büyük pay ellerindeki konut stoklarını bitirmek için fedakarlık yapan müteahhitler tarafından başlatılan Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası oldu. Kampanya kapsamında bazı konut projelerinde 120 ay vadeli 0,98 faiz oranlı senetle konut satışı yapıldı. Kampanya tüm Türkiye'de büyük bir heyecan yaratırken gerek Türkiye'nin 81 ilini kapsamaması gerekse de konut fiyatlarının 400 bin lirayı aşması alt gelir grubu ve orta gelir grubu vatandaşların kampanyadan yararlanmalarını engelledi. Yabancıya Konut Satışı Patladı! Düzenlenen kampanya konut almak için elinde nakit parası bulunan, dövizi olan ve yabancı yatırımcıların iştahını kabarttı. Özellikle de bazı kampanyalarda dövizini bozdurup ev alanlara ekstra indirimler yapılması satışları arttırdı. Yine gurbetçilerin yoğun konut alımları ile Ekim ayında konut satışları adeta patlama yaşadı. Zaten ipotekli konut satışı rakamlarında yaşanan düşüş konut kredisi çekerek ev satın alan kişilerin oranlandaki düşüşü ortaya koydu. 2018 yılının Ekim ayı döneminde yabancılara satılan konut sayısı 6 bin 276 adet olarak belirlendi. 2017 yılının Ekim ayına oranla yabancılara konut satışı yüzde 134,4 oranında artış göstermiş oldu. Yani konutların yabancıların konut alımları rakamın yükselişinde tetikleyici oldu. Tapu Harcı İndirimi, KDV İndirimi ve Konut Fiyatlarında Düşüş Rakamları Yukarı Yönlü Hareket Ettirdi! Hükümet tarafından konut satışlarını arttırmak için düzelenen tapu harcı indirimi, konutta KDV indirimi ve satışların düşmesi ile müteahhitler tarafından yapılan konut fiyatlarındaki indirim elinde nakit birikim olan kişileri harekete geçirdi ve Ekim ayında konut satışları yüzde 19 artışla 146 bin 536 adet olarak gerçekleşti. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@