Vatandaş Ev Almak Yerine Parasını Faize Yatırmayı Tercih Ediyor!

Yükselen mevduat faiz oranları vatandaşı ev alma fikrinden uzaklaştırarak vadeli hesaplara çekmeye devam ediyor. Dolar ve yüksek faiz konut satışını düşürüyor!

EMLAK HABERLERİ 17.05.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:15

Yükselen mevduat faiz oranları vatandaşı ev alma fikrinden uzaklaştırarak vadeli hesaplara çekmeye devam ediyor. Dolar ve yüksek faiz konut satışını düşürüyor!

Bankaların faiz oranları rekor seviyelere çıkarken yükselen faiz oranları konut sektörüne farklı iki açıdan da olumsuz etkiliyor. Parası Olan Faize Yatırıyor, Parası Olmayan Kredi Çekemiyor Elinde nakit parası olan kişiler ev satın almak yerine paralarını faize yatırmayı tercih ederken parası olmayan ancak konut sahibi olmak isteyen kişiler de yüksek konut kredisi faiz oranları engeline takılıyor Nakit parası olanlar parayı bankaların yükselen mevduat faiz oranları nedeni ile bankaya yatırmayı tercih ederken faiz getirisi vatandaşa daha cazip gelmeye başladı. Bankalar Aylık 13 Bin Lira Faiz Veriyor!Bankaların aylık faiz oranları rekor seviyelere ulaşırken 500 bin lirası olan kişiler bu parayı bankaya yatırmaları durumunda aylık ortalama 9 bin lira faiz kazanıyor. Bu da elinde nakit parası olan kişilerin ev almak yerine paralarını faize yatırmayı tercih etmesine neden oluyor. Çünkü aylık 9 bin lira faiz geliri hem kira getirisin çok üstüne çıkıyor hem de konut fiyat artışının hız kesmesi ile gelecek beklentisinde de düşüşe neden oluyor. Konut Kredisi Çekerek Ev Alanlar Evin 2 Katı Para ÖdüyorYüksek faiz konut kredisi çekerek ev almak isteyen kişileri de olumsuz etkiliyor. 120 ay vadeli 250 bin lira konut kredisi çekmek isteyen kişiler en düşük konut kredisi faiz oranı olan yüzde 1.65 faiz oranı ile aylık 4 bin 798 lira olurken toplam kredi geri ödemesi 575 bin 760 lira odu. Yani evin parası iki katına çıkıyor ki bu da vatandaşın konut kredisi çekmesini imkansız hale getiriyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@