Vatandaş Soruyor! "Biz Ev Alamazken Bu Kadar Konut Nasıl Satıldı?"

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile alt gelir grubu ve orta gelir grubu vatandaşlar ev sahibi olamazken Ekim ayı konut satış oranlarının böyle bir ortamda yüzde 19 artış göstermesi büyük şaşkınlık yarattı.

Emlak Haberleri 23.11.2018 - 08:08 15.07.2021 - 00:18 Serhat Karaman

Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile alt gelir grubu ve orta gelir grubu vatandaşlar ev sahibi olamazken Ekim ayı konut satış oranlarının böyle bir ortamda yüzde 19 artış göstermesi büyük şaşkınlık yarattı.

Show Haber ekibi konut fiyatlarında yaşanan artışın nedenlerini araştırdı ve vatandaşa mikrofon uzatarak yaşanan artışı değerlendirmesini istedi. Aslında yapılan yorumlar emlak365 olarak bize gelen yorumlarla pek farklı değildi. Herkes "150 bin konutu kim aldı?" sorusunun yanıtını aradı. Peki, Ekim ayında konut satışları neden bu kadar yükseldi?Devletin Verdiği Teşvikler Etkili Oldu!Satışların bu kadar artmasının en önemli nedenlerinden biride devletin verdiği teşvikler olarak gösterildi. Tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi vatandaşın konuta olan ilgisini arttırdı. Düzenlenen Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası ile birleşen bu fırsatlar elinde nakit parası olan kişileri alıma yönlendirdi. Aslında hükümet düzenlediği bu kampanya ile deyim yerindeyse bir taşla iki kuş vurdu. Hem konut satışlarını arttırdı hem de nakit alımları teşvik ederek piyasaya nakit akışını sağladı. Dolar bozdurarak ev alanlara ekstra indirimler verildiği için doların zirve yaptığı dönemde dolar satışı hızlandırıldı. Vatandaşın Yararlanamadığı Kampanyadan Zenginler Yararlandı! Düzenlenen kampanyanın en çok tepki çeken yönü ise yurt geneline yayılması ve sadece zenginlere hitap etmesi oldu. Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası döneminde hatırlayacağınız üzere biz de sık sık ev alan ünlüler ve futbolcular şeklinde haber yapmıştık. Yani elinde nakit parası olan üst gelir grubu mensubu olan kişiler bu kampanyayı büyük bir fırsata çevirdiler ve konut yatırımı yaptılar. Ancak kampanyayı Haziran ayından bu yana büyük bir umutla bekleyen alt gelir grubu ve dar gelir grubu vatandaşlar ise kampanyaya dahil edilen konutların fiyatları ile büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Yabancıların Konut Alımları Yüzde 134 Arttı! Vatandaşın tepki gösterdiği bir diğer konu ise yabancılara konut satış rakamlarında rekor artış oldu. Aslında Türkiye'nin diğer ülkelere oranla yabancılara konut satış rakamları son derece düşük. Özellikle de gelişmiş ülkelerde bu oranlar çok daha yüksek. Türkiye'de şu anda bu satış rakamlarına bu kadar büyük tepki gösterilmesinin ana nedeni ise vatandaşın kendi ülkesinden ev alamadığı bir dönemde Arap yatırımcıların milyarlık projelerden 2-3 daire alması. 2018 yılının Ekim ayı döneminde yabancılara satılan konut sayısı 6 bin 276 adet olarak belirlendi. 2017 yılının Ekim ayına oranla yabancılara konut satışı yüzde 134,4 oranında artış göstermiş oldu. Yani konutların yabancıların konut alımları rakamın yükselişinde tetikleyici oldu. Haber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@