Vatandaş Türk Lirasına Güvenini Kaybetti! Altın ve Döviz Yatırımı Rekor Seviyeye Ulaştı

Türk lirasının hızla değer kaybetmesinin ardından vatandaş da gözden çıkarttı. Yurt içinde Türk vatandaşlarının altın ve dövize yönelik mevduatlarında rekor seviyede artış kaydedildi.

Vatandaş Türk Lirasına Güvenini Kaybetti! Altın ve Döviz Yatırımı Rekor Seviyeye Ulaştı

Türkiye geçmişten günümüze pek çok kriz atlattı. Ekonomik krizler Türkiye ekonomisi üzerinde şimdiye kadar derin yaralar açtı. Ancak son dönemlerde Türk lirasının hızla değer kaybetmesi, Türk vatandaşının yoksullaşması, üst üste gelen zamlar ve durumun normalleştirilmesi çeşitli sorunları da beraberinde getirdi.

Yaşanılan süreç vatandaşın endişelenmesine ve gelecekleri hakkında çeşitli kaygılara kapılmasına neden oldu. Altın ve döviz kurunun sürekli olarak yükselmesi vatandaşların yatırım tercihlerini de değiştirdi. Kendisini korumaya almak isteyen vatandaş Türk lirasını gözden çıkarmış gibi görünüyor.

VATANDAŞ TÜRK LİRASINA OLAN İNANCINI KAYBETTİ

Yaşanan ekonomik krizin sonunda bir ışığın görülmemesi endişeleri her geçen gün artırmaya devam ediyor. Altın ve döviz kurunda meydana gelen yükseliş tarihte bir rekor olarak değerlendiriliyor. Türk lirasının hızla değer kaybetmesinin ardından vatandaş da Türk lirasını gözden çıkarmış gibi görünüyor.

Vatandaşların mevduatları değerlendirmeye alındığı zaman Türk lirası yerine vatandaş altın ve dövize yöneldi. Şimdiden bankalarda sayılabilen altın ve döviz mevduatının yüzde 62.2 oranına yükseldiği belirtildi. Yaşanan artışlar sonrasında bankacılık verileri Türk lirası ile mevduat tutmanın çok geride kaldığını belirtti.

VATANDAŞ ALTIN VE DOLARA YÖNELDİ!

Vatandaş Türk Lirasına Güvenini Kaybetti! Altın ve Döviz Yatırımı Rekor Seviyeye Ulaştı2

Merkez Bankası tarafından açıklanan son bankacılık verileri acı gerçeği gözler önüne serdi. Vatandaşların yurt içi yerleşik mevduatlarının tamamı değerlendirmeye alındığı zaman sadece yabancı paraya ayırmış oldukları pay yüzde 62.2 oldu. Bu rakam ise şimdiye kadar olan en yüksek rakam olarak değerlendirilirken bir rekor olarak ifade edildi.

Yapılan açıklamalar sonrasında ay ortasında yapılacak FED toplantısından sonra kurların yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor. Ayrıca 2022 yılında da faiz artışlarının devam edeceğinin açıklanması nedeniyle rekor olarak sayılan bu seviyenin yılın ilk çeyreğinde giderek artacağı ve yeni rekorlara imza atacağı düşünülüyor. Durum ise Türk lirası için hiç iç açıc görünmüyor.

SONRAKİ HABER