Vatandaşa 10 Bin, Emlakçıya 25 Bin TL Ceza Verilecek!

Günümüzde evini satmak ya da kiralamak isteyenler evlerinin camlarına kiralık ya da satılık ilanlarını yaptırarak müşterilerin gelmesini bekliyor. 5 Aralık 2019’dan sonra bu ilanları camlarına yapıştıranlara yüksek miktarda bir ceza geliyor.

EMLAK HABERLERİ 03.08.2019 - 19:30 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Günümüzde evini satmak ya da kiralamak isteyenler evlerinin camlarına kiralık ya da satılık ilanlarını yaptırarak müşterilerin gelmesini bekliyor. 5 Aralık 2019’dan sonra bu ilanları camlarına yapıştıranlara yüksek miktarda bir ceza geliyor.

İnsanlar evlerini kiralamak ya da satmak için çeşitli yollar izliyor. Kimileri evlerini kendileri kiralamak ya da satmak isterken kimileri de anlaştığı bir emlakçı vasıtasıyla evini kiraya ya da satılığa çıkarıyor. Kimileri de yakın akrabasına evinin kiralanması ya da satılması işini veriyor. Son zamanlarda herkesin emlakçı sıfatıyla ev satıp kiralaması hakkında yetkililer harekete geçti.EMLAKÇILAR CEZA ÖDEMEK ZORUNDA OLACAKVatandaşlar bundan sonra evlerini kiralamak istedikleri takdirde yetki belgesi bulunan bir emlakçı ile anlaşarak evini kiralayabilecek. Bundan önce kendileri istedikleri emlakçı ile anlaşan ev sahipleri bundan sonra yetki belgesi bulunmayan emlakçı ile anlaştıkları takdirde ceza ödemek zorunda kalacak.VATANDAŞA 10 BİN EMLAKÇIYA 25 BİN CEZAVatandaşlar sadece kendi tapulu taşınmazına satılık veya kiralık yazabilir. 1’inci derecedeki yakının bile taşınmazını satmak için yazı asanlara 10 bin TL para cezası verilecek. Mesleki yeterlilik belgesi olmadan emlakçılık yapanlara ise 25 bin TL ceza kesilecek.YETKİSİZ EMLAKÇILAR İŞ YAPAMAYACAKYeni sistem hem ev sahiplerinin emlak dolandırıcılarından korurken hem de kiracıları koruma altına almış oluyor. Ev sahipleri ve kiracılar arasında köprü görevi gören emlakçılar 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren ellerinde yetki belgesi olmadığı takdirde emlak sektöründe iş yapamayacak. İlerleyen süreçte lisans bölümlerini bitirmeyen kimseler de emlak sektöründe çalışamayacak. Şu anki düzenlemede ilkokul mezunu kişilerin emlakçılık yapmasından dolayı doğan sorunlar böylelikle çözülmüş olacak.İnstagram Hesabımız için TIKLAYINAndroid uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZEMLAKÇIDAN ÇIKAN SORUNLAR ORTADAN KALDIRILACAKLisans mezunu emlakçılar vatandaşların sıkıntılarıyla yakından ilgilenerek en iyi şekilde vatandaşların taleplerine göre ev kiralama ve alım-satım işlerini gerçekleştirecek. Bundan dolayı da ev sahipleri ve kiracılar gönülleri rahat bir şekilde evlerinde huzurla yaşayacak. Emlakçıdan kaynaklanan sorun uzmanlaşma hamlesiyle ortadan kaldırılmış olacak.SON TARİH 5 ARALIK5 Haziran 2018 de yayınlanan ‘Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin geçiş süresi 5 aralık 2019'da bitecek. Sektörden gelen taleplere göre eksiklikler sürekli olarak bakanlık tarafından not alınıp, değişiklikler yapılacak. 5 Haziran 2018’e kadar Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alanlar haricinde emlakçı olmak isteyen veya dükkan açmak isteyen kişiler ilerleyen süreçte ilk aşamada emlakçılık bölümünden en az yüksekokul mezunu olması gerekecek. İkinci aşamada ise 2 yıllık yüksek okulun ötesinde emlakçılık bölümünden 4 yıllık mezuniyet şartı getirilecek. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@