Vatandaşa Şok! Plastik Ambalaj İçin Zorunlu Depozito Uygulaması ve Geri Kazanım Katılım Payı Parası Başlıyor

Market poşetleri paralı oldu! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni çevre kanunu ile market poşetlerini 25 kuruş yaparken şimdi de plastik kap ve ambalajlar için depozito uygulaması geliyor.

GÜNDEM 28.08.2019 - 14:12 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Market poşetleri paralı oldu! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni çevre kanunu ile market poşetlerini 25 kuruş yaparken şimdi de plastik kap ve ambalajlar için depozito uygulaması geliyor. Plastik ambalaj parası geliyor, Geri Kazanım Katılım Payı başlıyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) NOVA Teknoloji Transfer Ofisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü "Türkiye Depozito İade Sistemi Projesi (TÜDİS) Açılış Toplantısı" düzenlendi. Plastik Ambalaj İçin Depozito Uygulaması Başlayacak! Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar toplantıda yapmış olduğu konuşmasında zorunlu depozito uygulamasına değindi.Birpınar "Zorunlu depozito uygulaması 2021'de bu projeden sonra başlayacak. Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız. Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasaya sürülen ambalajın yüzde 50'sini geri toplayabilmek" diyerek merak edilen uygulamanın resmi başlangıç tarihini açıklamış oldu. Çevre Kanunu Geri Kazanım Katılım Payı Uygulaması Başlıyor! Çevre kanunu sonrasında plastik poşet kullanımının rekor oranda azaldığını belirten Birpınar "Çevre Kanunu değişikliği üç şey getirdi. Geri kazanım katılım payını getirdi. O kanun geldi, yönetmeliği de önümüzdeki günlerde çıkar.2020 itibarıyla onu uygulayacağız. Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi usul ve esaslarıyla yürürlükte. Zorunlu depozito uygulaması da 2021'de bu projeden sonra başlayacak. Bu sayede birçok çevre problemini çözmüş olacağız. Bizim hedefimiz atık miktarını mümkün olduğu kadar azaltmak ve geri dönüşüm oranlarını yüzde 10 ila yüzde 50 arasına çıkarmak, 2023 hedefimiz bu.Hedefimiz yıllık ortalama 40-50 milyar içecek ambalajını, piyasa sürülen ambalajın yüzde 50'sini geri toplayabilmek. Şu anda her 10 cam şişeden biri, her 10 pet şişeden 3'ü ve 10 alüminyum içecek kutusundan ancak 5'i geri dönüşebiliyor. Gerisi de maalesef gelişi güzel doğaya atılıyor" diyerek söz konusu uygulamaların tarihlerini yeniden hatırlatmış oldu.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@