Vatandaşa Suriyeliler Gitsin mi Diye Soruldu Dikkat Çeken Sonuçlar Çıktı

Gündemdeki sığınmacı tartışmaları bir süredir devam ediyor. Tüm partiler geri gönderme vaadinde bulunurken hükümet gönüllü geri dönüş çalışmaları başlattı. Vatandaş bu konuda ne diyor? İşte yanıtı...

Gündem 21.05.2022 - 16:26 21.05.2022 - 16:26 Gülşah Konuk Akın

Sığınmacı tartışmaları bir süredir gündemdeki yerini koruyor. Muhalefet partileri sığınmacıların geri gönderilmesini seçim vaatlerinde ilk sıralarda tutuyor. Tüm partiler sığınmacıları göndereceğiz açıklamaları yaparken hükümet de gönüllü geri dönüşler için çalışma başlattı. Ekonomik gelişmeler ve sığınmacı tartışmaları ile yaklaşan seçim sürecinde araştırma şirketleri anket yapmaya devam ediyor. 

Muhalefet partilerinin hemen hemen hepsi seçim stratejilerinde sığınmacı konusuna ağırlık veriyor ve yaptıkları açıklamalarda sığınmacı geri göndereceğiz demeleri seçim vaatlerinin en başında yer alıyor. Sığınmacı konusuna sosyal medyada da tepkiler devam ediyor. Siyasilerin arasında sığınmacı tartışmaları devam ederken vatandaşın bu konudaki görüşleri de merak ediliyor. Areda Araştırma, vatandaşlara sığınmacıların geri gönderilmesi konusunda ne düşündüklerini sordu. Anket sonuçlarına Yenişafak yazarı Mehmet Acet bugünkü yazısında yer verdi. 

sığınmacı-anketi

SURİYELİ SIĞINMACILAR GÖNDERİLSİN Mİ?

Vatandaşlara Suriyeli sığınmacılar konusunda sorulan soruya ağırlıklı olarak 'hemen gönderilsin' yanıtı geldi. %42,8 hepsi derhal gönderilsin, %31,2 Suriye'de barış sağlandıktan sonra hepsi gönderilsin, %22,2 barış sağlanınca faydalı olanlar kalsın, diğerleri gönderilsin, %3,8 hiçbirinin gönderilmesine gerek yoktur dedi.

%73,7 CHP seçmeni, %91,5 İYİ Parti seçmeni, %54,5 de HDP seçmeni 'hepsi derhal gönderilsin' dedi. AK Parti seçmeninin ,1'i ve MHP seçmeninin de%21,8'i 'derhal gönderilsin' dedi.

Sığınmacı anketinde katılımcılara bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsin diye de soruldu. %36,9 AK Parti, %25,1 CHP, ,8 İYİ Parti, ,1 MHP ve %9,4 de HDP dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@