Vatandaşı Elektrik Çarptı, Faturalara Gizli Zam İddiası Sosyal Medyayı Salladı!

Ağustos ayında yüksek gelen elektrik faturaları sonrasında elektriğe gizli zam tartışmaları alevlendi. Faturalar neden yüksek geldi, yükseldi, zam mı geldi?

Vatandaşı Elektrik Çarptı, Faturalara Gizli Zam İddiası Sosyal Medyayı Salladı!

Elektrik fiyatları için yapılan zamlar nedeni ile Ağustos ayında elektrik faturaları için yükseliş beklenirken gelen zamlar vatandaşta şok etkisi yarattı. Hem konut hem de işyeri aboneleri sosyal medya hesapları üzerinden Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı faturalarını paylaşarak faturalarda yaşanan yükselişe isyan etti.

Pek çok kişi gündüz evde olmadıkları halde elektrik faturalarının bir önceki aya oranla çok daya yüksek geldiğini iddia ederken, bazı vatandaşlar ise maaşlarının yüzde 70'ine denk gelen elektrik faturaları sonrasında nasıl geçinebileceklerini sorguladı. Hem konutlarda hem de işyerlerinde Ağustos ayı faturaları nedeni ile ilgili elektrik dağıtım şirketlerine yoğun itirazlar yapıldığı belirtiliyor.

ELEKTRİK FATURALARI CEP YAKTI! AĞUSTOS AYINDA FATURALAR NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSEK GELDİ, ELEKTRİĞE ZAM MI GELDİ, YAPILDI?

Hatırlanacağı üzere yapılan açıklama ile elektrik fiyatlarına zam yapıldığı duyurulmuş, Ağustos ayında zaten faturalarda bu zamdan dolayı yükseliş yaşanacağı önceden duyurulmuştu. Ancak açıklanan zam oranı ile faturalara yansıyan fazla harcama tutarının arasındaki fark açıldı. Bir önceki aya oranla faturalar oldukça katlanırken vatandaş yaşananlara sosyal medyadan isyan etti.

elektrik-faturaları-neden-yüksek-geldi

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede elektrik faturalarına 2010 ile 2017 yılları arasında yüzde 54 zam yapıldığı belirtilirken son 3.5 senelik zaman dilimi içerisinde ise bu zam oranı yüzde 123 seviyesine dayandı. Havaların ısınması ile beraber klima kullanımı artarken evlerde artan klima kullanımı ve yapılan zam nedeni ile faturaların bu kadar yükseldiği belirtiliyor.

elektrik-faturaları-neden-yüksek-geldi-1

Pek çok vatandaş ise evde bulunmadığı ve hiç klima kullanmadığı halde gelen faturaları paylaşalarak gelen yüksek faturalara isyan etti. Elektrik şirketlerinin müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak itiraz eden vatandaşlar ise fiyatlarının güncellendiği ve faturanın ondan yüksek gelmiş olabileceği yanıtını alıyor.

Yapılan şikayette ısrarcı olan vatandaşların evlerine dağıtım şirketleri ekip yolluyor ancak eve çağrılan ekip için de bir sonraki faturaya 27 liralık hizmet ücreti yansıtılıyor. Üstelik ekipler saatlerde bir sorun olmadığını belirterek işlem yapmıyor. Hiç klima açmadıklarını belirten bir vatandaş 352 TL gelen faturaya isyan ederken 2 kişinin yaşadığı eve gelen 800 lira gelen elektrik faturası da en çok paylaşılan mesajlar arasında yer aldı.