Vatandaşın Cebi Alev Alev Yanacak! Yüzde 100 Elektrik Zammı İddiası Şok Etkisi Yaptı!

Enerji maliyetlerindeki artışlar vatandaşlara zam olarak yansırken yeni bir zam iddiası da elektrik ile alakalı olarak ortaya atıldı. Sektör kaynaklarına göre elektrik yüzde 100 oranında zamlanabilir!

Finans 18.05.2022 - 19:27 18.05.2022 - 19:27 Engin Uzunoğlu

Tüm dünyada enerji fiyatlarında oldukça yüksek rakamların konuşulduğu bir süreçten geçiliyor. Pandemi sonrasında toparlanmaya çalışan ekonomilere en büyük darbe Rusya – Ukrayna savaşı ile vuruldu. Rusya’nın enerji silahını kullanması ile küresel bir enerji krizi meydana çıktı ve çok yüksek fiyatlar uygulanmaya başlandı. Akaryakıt fiyatları ve doğalgaz fiyatları bir yandan artarken bu durum elektrik maliyetlerini de etkiledi. 

ELEKTRİK İÇİN ZAM İDDİASI GÜÇLENDİ!

Doğalgaz fiyatlarının yükselmesi aynı zamanda elektrik maliyetlerini de doğrudan etkiliyor. Türkiye’de elektrik üretiminin önemli bir kısmı doğalgaz kullanılarak yapılıyor. Dolayısıyla elektrik üretim maliyetleri son haftalarda zirveye çıktı. Döviz kurlarındaki yükselişlerin de eklenmesi ile elektrik fiyatlarına zam iddiası sektör kaynakları tarafından dillendirilmeye başlandı. 

elektrik zammı-1

2022'DE BENZİN 18 DEFA ZAMLANDI

Pandemi döneminde devlet tarafından enerji maliyetlerinin önemli bir kısmı sübvanse edilmiş ve tam maliyet vatandaşlara yansıtılmamıştı. Devlet tarafından karşılanan bu maliyet ile vatandaşlar desteklenmişti. Ancak bozulan ekonomi ve pandemi şartlarının ortadan kalkmasıyla devlet bu alanda fedakarlık oranını oldukça azaltıp neredeyse vazgeçti. Bu kapsamda benzin fiyatları 2022 yılında 18 defa zamlandı. 

ÜRETİM MALİYETLERİ ELEKTRİK ZAMMINI TETİKLİYOR

Devletin meskenlerde kullanılan elektrik için çeşitli tedbirlerle tam maliyet yansıtmaması gibi bir politika uyguladığı biliniyor. Ancak son kur yükselişleri ile bu maliyetlerin karşılanması imkansız hale geldi. Zaten bir süredir de enerji maliyetlerinin sübvanse edilmesinden vazgeçilmişti. Bundan dolayı da sektör kaynaklarına göre artan üretim maliyetlerinden dolayı elektrik fiyatlarına büyük bir zam yapılacağı iddia ediliyor.

MESKEN ABONELERİNİN TARİFELERİ MALİYETLERİN ÇOK ALTINDA KALDI

Meskenlerde kullanılan elektrikte düşük kademeli tarifede vergiler dahil olmak üzere kilovatsaat başı 1,26 TL fiyat uygulanıyor. Yüksek kademede ise bu fiyat vergiler dahil 1,89 TL olarak vatandaşlara yansıtılıyor. Son maliyet artışlarıyla beraber 1 kilovatsaat elektrik üretiminin maliyeti 2,7 TL’ye yükseldi. Şu anda sanayi ve ticaret aboneleri ise kilovatsaat başı elektrik kullanımı için 2,74 TL ödeme yapıyorlar. Meskenlerde kullanılan elektriğin maliyetinin sanayi ve ticaret aboneleri tarafından sübvanse edilmesinin imkanı kalmadı. Bundan dolayı sektör kaynakları elektrik fiyatlarına yüklü bir zam yapılmasını beklemeye başladılar. Zam oranının ise yüzde 100 olabileceği torumları yapılıyor.

elektrik maliyetleri

ELEKTRİK ZAMMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Türkiye’de elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 85’i özel sektör tarafından yapılıyor. Bu üretim maliyetleri döviz üzerinden fiyatlandırıldığı için elektrik fiyatlarına zam yapılması kaçınılmaz oldu. Ancak bu zammın ne zaman yapılacağı konusunda sektör kaynaklarından herhangi bir bilgi verilmedi. Elektrik fiyatları genellikle aylık olarak güncellendiği biliniyor. Haziran ayı için zam ihtimali kuvvetlense de enflasyonu ciddi olarak etkileyeceğinden dolayı elektrik zammının Haziran ve Temmuz aylarına bölünmesi bekleniyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@