Vatandaşın Cebi Yanacak! Elektrikte Fahiş Zam İçin Yeni Formül İddiası!

Elektrik fiyatlarına zam yapılması için farklı bir formül üzerinde çalışıldığı iddia edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın'ın iddiasına göre hükümet meskenler yerine farklı bir zam planı yapı

Gündem 15.09.2021 - 10:32 15.09.2021 - 10:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de iğneden ipliğe her şeye zam gelirken elektrik zammı ile alakalı olarak çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre hükümet mesken tarifesi yerine sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama tarifelerine zam yapacak. Bu zammın ise fahiş boyutlarda olacağı iddia edildi. 

ELEKTRİKTE YENİ ZAM FORMÜLÜ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın tarafından ortaya atılan iddiaya göre hükümet artan elektrik maliyetlerini karşılayabilmek için bir zam formülü üzerinde çalışıyor. Bu çalışma hakkında bilgi veren Ahmet Akın, “Elektrikte mesken tarifesine zam yapılırsa vatandaşın tepkisinin olacağını biliyorlar. Bundan dolayı da mesken abonelerine daha az ama sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama abonelerine daha çok zam yapılması planlanıyor.” dedi. 

MESKEN TARİFELERİNE DAHA AZ ZAM YAPILACAK

Vatandaşın gözünün boyanması için geliştirildiği iddia edilen elektrik zammı formülü hakkında bilgi veren Ahmet Akın, “Mesken tarifelerine daha az zam yapıldığı illüzyonu yaratmak için bu formül geliştirildi. Ancak sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama tarifelerine yapılacak olan fahiş zamların faturası yine vatandaşın cebinden çıkacak. Temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerine bu zamlar yansıyacak. Bundan dolayı da vatandaşımız için bu kış çok zor geçecek.” ifadelerini kullandı. 

FATURAYI VATANDAŞA KESİYORLAR

Elektirk fiyatlarına 1 Ekim'de zam yapılacağını söyleyen Ahmet Akın, “Hükümet aylar öncesinden Türkiye'nin bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını görmezden geldi. Pandemi sonrası küresel enerji piyasalarında meydana gelecek fiyat artışlarına karşı herhangi bir ekonomi politikası belirlenip uygulanmadı. Günün şartları ne  ise ona göre hareket ettiler. Tek bildikleri iş faturayı vatandaşa kesmek oluyor. Geliri zaten düşen vatandaşlarımızın bütçeleri bu zamlarla sabota edilecek.” şeklinde konuştu. 

ENFLASYON ARTACAK

Elektrikte sanayi tarifesine yapılacak olan zammın etkisinin çok büyük olacağını söyleyen Ahmet Akın, “Sanayi tarifesine zam yapmak demek sanayi üretiminin maliyetini arttırmak anlamına geliyor. Sanayicilerimiz dünya genelinde bu zamdan dolayı rekabet güçlerini kaybedecekler. İç piyasada ise vatandaşımız çeşitli ürünleri yüksek maliyetlerle satın almak zorunda kalacaklar. Elektrik zammı bir domino etkisi yaratacak. Enflasyon kış aylarında daha da yükselecek. Vatandaşın düşük olan alım gücü daha da düşecek.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@