Vatandaşın Cebi Yine Alev Alacak! Şeker Fiyatlarına Zam Yapıldığı Resmen Açıklandı!

Bir süredir fiyatının yükselmesi beklenen şeker fiyatlarına zam yapıldığı resmen açıklandı. Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker), şeker fiyatlarına yüzde 25 oranında zam yapıldığını duyurdu. 

Finans 15.11.2021 - 23:46 15.11.2021 - 23:46 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gıda fiyatlarının yükselişi durdurulamıyor. Ayçiçek yağına gelen zamların ardından şimdi de temel gıda maddesi olan şekere zam yapıldı. Kamuya ait olan Türkiye şeker Fabrikaları (Türkşeker), şeker fiyatlarının yükseldiğini ilan etti. 

ŞEKER FİYATLARINA YÜZDE 25 ZAM

Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker) resmi internet sitesinde yapılan fiyat güncellemesi ile KDV hariç kristal şeker yani toz şeker fiyatı 3,93 TL'den 4,91 TL'ye yükseltildi. Yüzde 25 zam yapılmasıyla beraber KDV'nin de eklenmesiyle 1 kilogram toz şekerin fiyatı 5,30 TL oldu. Bu zam ile beraber 50 kilogramlık bir çuval toz şekerin fiyatı 212 TL'den 265 TL'ye yükseldi. 

şeker zammı

MARKET RAFLARI BOŞ KALMIŞTI

Türkiye'de bir süredir şeker krizi yaşanıyordu. Özel sektöre ait şeker fabrikaları şeker fiyatlarına zam yapmıştılar. Kamuya ait olan Türkiye şeker Fabrikaları (Türkşeker) ise zam uygulamadığı için çok yoğun şekilde talep almaya başladı. Bu yoğun talep karşısında piyasanın ihtiyacının karşılanamaması nedeniyle de zincir marketlerde şeker reyonları yaklaşık 2 haftadır boş kalmıştı. Yapılan yüzde 25'lik zammın ardından şeker piyasasında bir rahatlama olması ve yüksek fiyattan da olsa marketlerin şeker reyonlarında şeker satışlarına devam edilmesi bekleniyor. 

ŞEKER ZAMMI YENİ ZAMLARI TETİKLEYECEK

Şeker fiyatlarına yapılan zammın yalnızca şeker ile sınırlı kalmayacağı tahmin ediliyor. Şeker kullanılarak yapılan tüm gıda üretimlerinin de maliyetleri yükselecek. Bu yükselen maliyetler de perakende fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Tatlıdan çikolataya kadar her türlü şekerli ürüne yeni zamların gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. İlerleyen günlerde bu konuda önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor. 

Temel gıda maddesi olan şekere yüzde 25 gibi oldukça yüksek zam yapılması enflasyon rakamlarını da ciddi oranda etkileyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@