Vatandaşlar isyan etti: Tarihi binalar tehlike saçıyor!

Türkiye’de birçok tarihi yapı bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere olduğu için bulunduğu bölgede korku salıyor.  Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde bulunan tarihi binalarda bakımsızlıktan dolayı her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya.

EMLAK HABERLERİ 25.08.2019 - 11:56 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Türkiye’de birçok tarihi yapı bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere olduğu için bulunduğu bölgede korku salıyor.  Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde bulunan tarihi binalarda bakımsızlıktan dolayı her an çökme tehlikesi ile karşı karşıya.

Ülkemizde birçok tarihi eser bakımsızlıktan dolayı yıkıldı. Tarihi eserlere sahip çıkılmadığından dolayı mevsim şartları ve geçen zamandan dolayı tarihi binalar yıkılma ve çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.  Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde mevsimlerin ve yılların etkisinden dolayı çürümek üzere olan tarihi yapılar da vatandaşları korkutuyor.TARİHİ BİNALAR TEHLİKE SAÇIYORAfyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde farklı noktalarda bulunan her biri asırlık olan tarihi binaların bakımsızlıktan dolayı kaderine terk edildiğini ifade eden vatandaşlar, bu binaların etrafında gerekli tedbir alınmaması sebebiyle tehlike saçtığını aktardı.YETKİLİLER HEMEN MÜDAHALE ETMELİBolvadin Belediyesi'nin tescilli olup bakım ve onarımı yapılmayan binalarla ilgili kanunların verdiği yetkileri kullanmasını isteyen vatandaşlar, ayrıca bu binalarda istenmeyen olaylarında yaşandığını ifade ederek yetkililerin en kısa sürede müdahale etme çağrısında bulundu.HER AN YIKILABİLİRTarihi binaların vatandaşlar tarafından tedirginlik oluşturduğunu aktaran esnaflardan Ahmet Çakır, “Her an binaların üzerlerimize yıkılması an meselesi. 25 yıldır burada çalışmaktayım. Burası harabe gibi olduğundan yıkılmaya mahkûmdur. Bir yetkili gelip de bir önlem almadı, kimse ilgilenmiyor. Belediye geldi bir bant çekti ama bu yetersizdir. Burada sabah aksam insan bulunmakta insan geçmekte kimsenin başına bir şey gelmeden yetkililerin önlem almasını istiyoruz. Ayrıca buraya çarşı merkezinde bir sokak kadar alaka gösterilmiyor” dedi.ÇOK KORKUYORUZAyrıca tarihi binaların çökme ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını bildiren ev sahibi Emir Köse ise "Çok korkuyoruz, evimizde korku içinde yaşıyoruz. Binadan her gece göçme sesleri geliyor. Bu binada acil önlem alınmaz ise can kayıpları olabilir" ifadelerini kullandı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@