Vatandaşlara büyük kolaylık! Bakan açıkladı tapu işlemleri notere taşınıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tapu işlemlerinin uygulamaya geçirilecek olan bir düzenleme ile Tapu Sicil Müdürlüğü ile birlikte Noterlerden yapılacağını söyledi.

Emlak Haberleri 01.06.2022 - 09:44 01.06.2022 - 09:52 Mustafa Karagöz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yeni bir düzenleme hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Bakan Bozdağ önümüzdeki günlerde çalışamaları tamamlanacak ve uygulamaya girecek düzenleme kapsamında, vatandaşların tapu işlemlerini noterler aracılığıyla yapabileceğini söyledi. Çalışmaların son durumu hakkında da bilgilendirme yapan Bakan Bozdağ, meclis tatilinden önceki dönemi işaret etti. 

TAPU İŞLEMLERİ NOTERLERE TAŞINIYOR

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasında tapu alanında yaşanan sorunların çözümü adına bir uygulama üzerinde çalışıldığını söyledi. Halen üzerinde çalışmaların sürdüüğü düzenleme için Bakan Bozda, alternatif seçimler sağlanacağını açıkladı. Tapu devir teslim süreci hakkında bilgilendirme yapan Bakan Bozdağ, bu işlemlerin noterlere taşınacağını açıkladı. 

Tapu işlemlerinin notere taşınması konusunda Bakan Bozdağ "Tapularla ilgili yaşanan sorunları çözmek hem de vatandaşlarımıza yeni alternatifler sunmak için tapu sicil müdürlükleri yanında noterliklerinde tapu devir alım satım işlemini yapmalarına bu yasal düzenleme imkan getirmektedir. Bundan sonra vatandaşlarımız bu yasa yürürlüğe girdikten sonra isterse tapu sicil müdürlüğüne gidip tapu işlemlerini yapabilecek isterse noterliklere gidip noterde bu işlemlerini yapabilecek, işlerini daha hızlı görme imkanına kavuşabilecektir"ifadelerini kullanddı. 

SÖZ KONUSU UYGULAMA NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Vatandaşların ne zamandan itibaren noterlerden tapu devir teslim ve diğer işlemleri yapacağına ilişkin Bakan Bozdağ net bir bilgi vermedi. Ancak konuşmasında bakanlığın devam eden birçok çalışması olduğunu ifade ederek bu çalışmaların meclis tatile girmeden gündeme geleceğini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@