Vatandaşlık 250 Bin Dolar Oldu, Yabancılara Konut Satışı Rekora Koştu

Yabancılara konut satışı rakamları her geçen gün yükselmeye devam ederken hem dolar kurunun yükselmesi hem de vatandaşlığın ucuzlaması etkili oldu.

Emlak Haberleri 04.06.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Yabancılara konut satışı rakamları her geçen gün yükselmeye devam ederken hem dolar kurunun yükselmesi hem de vatandaşlığın ucuzlaması etkili oldu.

Konut satışı rakamları her geçen gün düşmeye devam ederken sektör şu anda yabancılara yapılan konut satışı rakamları ile ayakta kalmaya çalışıyor. Yabancılara konut satışı rakamları her geçen gün artmaya devam ederken yaşanan artışta iki büyük faktörün artan dolar kuru ve vatandaşlığın ucuzlaması olarak gösterildi. Vatandaşlık 1 Milyon Dolardan 250 Bin Dolara Düştü, Satışlar Patladı! Konu hakkında açıklama yapan Deik Türk Yemen İş Konseyi Başkanı ve Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman yapmış olduğu açıklamasında “Konut satışında belli bir limitin üzerinde gayrimenkul satın alan yabancılara TC vatandaşlığı verilmesinin ve daha sonra vatandaşlık sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesinin gayrimenkul sektörüne yaptığı dopingin artarak devam ettiğini 2019 yılının ilk çeyrek verilerinde görmüş olduk. Verilere göre, Türkiye’den konut alımında sıralamanın başında, uzun süredir lider olan Irak vatandaşları yer alıyor. Irak vatandaşlarını sırasıyla; İran, Rusya, Afganistan ve Suudi Arabistan vatandaşları takip ediyor" dedi.Araplarla İş Birliğinin Artması Türklerin Lehine Olacaktır! Türklerin Araplarla olan iş birliklerini arttırmanın Türkiye'nin lehine olacağını söyleyen Barman "Arap dünyasında, Türkiye ile ticaret ve yatırım alanlarında iş birliği yapmak için büyük istek var. Arap Birliği ile ekonomik ilişkilerini en üst düzeye çıkarması Türkiye'nin lehine olacaktır.Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi son 14 yılda 5’e katlandı. 2003 yılında 9 milyar dolar olan körfez ile ticaretimiz, bugün itibarıyla 56 milyar dolara çıktı. Bu rakamın 2019 yılında 70 milyar dolar olacağı öngörülüyor" dedi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@