Veraset Beyannamesi Nedir, Nereye, Nasıl Verilir?

Kişinin vefat etmesi halinde kalan malları yasal mirasçıları arasında bölüştürülmektedir. Vefat eden kişinin vasiyetnamesi varsa miras dağılımı bu vasiyetname üzerinden yapılır. Mirasçılar bu durumda veraset ve intikal vergisi öder. Peki, veraset beyannamesi nereye ödenir, nedir, nasıl verilir?

Emlak Terimleri 27.06.2021 - 00:30 27.06.2021 - 00:30 Serhat Karaman

Vefat eden kişiden kalan malların mirasçılara geçmesi ve mirasçıların da bu malları kabul etmesi durumunda her yıl belirlenen farklı oranlarda vergi ödemesi yapılması gerekmekte olup ödenen bu vergiye veraset vergisi adı verilmektedir. Bu vergi miraçılar tarafından devlete ödenmektedir. 

VERASET VERGİSİ NEREYE VERİLİR?

Yasal mirasın kabul edilmesi durumunda mirasçılara tahakkuk eden veraset vergisi için ilk adım olarak veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Bu beyanname miras bırakan kişinin son ikametgah adresinin bulunduğu yerdeki vergi dairesine verilmektedir. 

Vefat eden kişinin son ikametgah adresi Türkiye sınırları dışında bir ülkede yer alıyorsa bu durumda ise Türkiye'de yer alan son ikametgah adresi olarak kabul edilir. 

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ BEYANNAMESİ NE ZAMAN VERİLİR, SON TARİH NEDİR?

Mirasçıların yaşadıkları yer ve miras bırakan kişinin yaşadığı yere göre bu sorunun yanıtı değişiklik göstermektedir. Vefat eden kişinin ve miras bırakılan kişilerin Türkiye'de yaşıyor olması durumunda miras veraset beyannamesi en geç 4 ay içerisinde mutlaka verilmelidir. 

Vefat eden kişi Türkiye dışında yaşıyorsa ve miras bıraktığı kişinin ikamatgah adresi de aynı ülkede bulunuyorsa bu durumda yine 4 ay içerisinde beyanname verilmesi istenir. Ancak vefat eden kişi ile miras bıraktığı kişinin ikametgah adresleri Türkiye dışında bulunuyorsa yani bir kişi Türkiye'de yaşarken diğerinin yurt dışında yaşadığı durumlarda bu süre 6 ay olarak uygulanmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@