Vergi Affı 2022 Son Dakika: AK Parti'nin Yeni Torba Yasa Kanun Teklifi İle Af Müjdesi Mi Geliyor?

AK Parti 39 maddelik kanun teklifi ile yeni torba yasa hamlesi yaparken vergi affı 2022 için heyecanlandıran açıklama geldi. Vergi affı çıkacak mı, yeni vergi affında son durum ne, ne zaman çıkacak?

Finans 28.03.2022 - 08:55 28.03.2022 - 08:57 Gülcan Özer

Uzun süredir beklenen vergi affı hakkında son dakika gelişmesi yaşandı. AK Parti tarafından meclise sunulan Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündeme bomba gibi düşmüştü. 

İçerisinde farklı alanlarda çok sayıda düzenlemeyi içerdiği için torba yasa olarak anılan kanun teklifi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve 85 Milletvekili imzası ile meclise sunulmuştu. Meclise verilen kanun teklifi kapsamında ekonomik alanda pek çok düzenleme yapılırken hazine arazisi satışı, yapı kayıt belgesi, vergi kaçakçılığına ilişkin hapis cezalarının üst sınırının artırılması, finans sektörünün kurum kazançlarının vergilendirilmesinde kurumlar vergisinin %25 olarak uygulanması gibi çok önemli düzenlemeler hayata geçirilecek. 

VERGİ AFFI SON DAKİKA! AK PARTİ TORBA YASA İLE VERGİ AFFI MI ÇIKARACAK?

Konuyu köşesine taşıyan Sözcü Gazetesi yazarı Veli Toprak daha önce vergi kaçırdığını yakalanmadan önce itiraf edenlere uygulanan ‘etkin pişmanlık' hükümlerinin kapsamından yararlanacağını belirtti. Kanun teklifi bu şekilde meclisten geçerse Verginin zamanında ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde tebliğ edilen oran, gecikme faizi ve gecikme zammının tamamı ile kesilen cezaların yarısı soruşturma evresinde ödenmesi halinde verilecek ceza yarı yarıya azaltılacak. 

torba yasa 1

Nedim Türkmen ise yeni düzenlemenin VUK 359 mağdurlarına müjde gibi bir haber olduğunu belirterek bu kapsamda ceza alan kişilere etkin pişmanlık düzenlemesi geldiğini, gecikme faizi, gecikme zammı ve hapis cezalarının düşeceğini söyledi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@