Vergi Düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Onayıyla Kabul Edildi! İşte Yeni Vergi Oranları

Vergi düzenlemesi kapsamında konaklama vergisi, karavan vergisi, ATV ve UTV araçlardan alınan vergiler başta olmak üzere çok önemli düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Finans 26.10.2021 - 13:31 26.10.2021 - 13:32 Mustafa KARAGÖZ

Vergi oranlarına dair yayımlanan karar ile düzenleme yürürlüğe girmiş oldu. Bu kapsamda çok önemli indirimler sağlayan düzenlemede emlak alanı ile ilgili de kararlar yer alıyor. İşte yeni vergi düzenlemesinde yer alan maddeler ve vatandaşlara sağlanacak yeni haklar. 

VERGİ DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

26 Ekim 2021 Tarihli ve 31640 Sayılı Resmî Gazete'de "7338 Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kararları yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan vergi düzenlemesi kararları çok sayıda alanda ek avantajlar sunuyor. 

Başta yaklaşık 850 bin esnafı kapsayaran vergi muafiyeti getiriyor. Bunun dışında sosyal medya üzerinden kazanç elde edenler için ek düzenleme gelirken çiftçi ödemeleri de gelir cergisinden muaf olacak.

İşte temel başlıklarıyla 7338 Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Kararları;

* İlk olarak uygulanmaya konulması planlanan Konaklama Vergisi düzenlemesi oldu. Konaklama vergisi uygulaması 2023 yılına ertelendi. 

* Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4’ten 3’e indirilecek. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyanname tarihleri 1 ay öne çekilecek. Elektronik ortamda vergi daireleri kurulacak.

* ATV ve UTV sınıfı araçların vergileri bundan sonra yüzde 25 oranında uygulanacak. 

* Daha önce yüzde 220 olan karavan vergisi yüzde 45'e düşürüldü. 

* Vergi düzenlemesi sosyal medyadan 640 bin TL'ye kadar kazanç elde eden fenomenlerin gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödemelerini sağlayacak. Stopaj kesintisi bankalar tarafından yapılacak. 

Esnaf Düzenlemesi

Kazançlarına göre vergi ödeyecek olan vatandaşlara yönelik düzenleme geliri 240 bin lirayı aşmayan ve basit usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançları gelir vergisinden istisna tutulmasını sağlayacak. 

Cumhurbaşkanına Yetki

Söz konusu düzenleme ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tütün mamulleri ile otomotiv sektöründen alınan, ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırma yetkisi sağlıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@