Vergi Muafiyeti ve 2020 Maaş Zammı ile Asgari Ücret Aylık 547 TL Zam Formülü

2020 yılı asgari ücreti için üç büyük işçi sendikası vergi muafiyeti talep ettiler. Eğer asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi zamları kaldırılırsa maaşlar ne kadar olur? Haberimizde inceledik.

EKONOMİ 14.11.2019 - 11:26 15.07.2021 - 00:12 SERHATMEDYA

2020 yılı asgari ücreti için üç büyük işçi sendikası vergi muafiyeti talep ettiler. Eğer asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi zamları kaldırılırsa maaşlar ne kadar olur? Haberimizde inceledik.

Asgari ücret ile çalışan vatandaşları sevindiren en önemli gelişmelerden birisi vergi muafiyeti talebi oldu. Türkiye'nin en önemli üç işçi sendikası olan Türk İş Sendikası, Hak İş Sendikası ve DİSK biraraya gelerek ortak bir metin yayımladılar. Asgari ücretten vergilerin kaldırılmasının talep edildiği o metinde, TBMM'ye gelecek olan vergi düzenlemesinin adil olmadığı ifade edildi. Bu kapsamda asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf tutulması gerektiğinin ifade edildiği ortak açıklamada, hükümete çağrıda bulunuldu. Vergi muafiyenin yanında ayrıca 2020 yılı Ocak ayında asgari ücrete yapılacak olan zam görüşmeleri de çalışanların yakından takip ettiği konulardan. Çalışma hayatında olan ve 7 milyonu aşan asgari ücretliler yılda bir defa yapılan zammın belli bir oranın üzerinde olmasını bekliyorlar. ASGARİ ÜCRET İÇİN ZAM + VERGİ MUAFİYETİ FORMÜLÜ2020 yılı için asgari ücretiler ve sendikalar tarafından dile getirilen bu konuların ardından en merak edilen başlık ise aylık maaşların ne kadar olacağı konusunda. Burada önemli olan nokta ise vergi muafiyeti. Eğer asgari ücretliler vergiden muaf tutulurlarsa yada vergilerin bir kısmı maaşlara yansıtılırsa, aylık maaş tutarı önemli oranda atacak. Bu noktada uzmanlar yapılan değerlendirmelerde oluşan bazı rakamlar ise şunlar;Asgari ücretin vergiden muaf tutulması durumunda maaşlara 326 TL gelir vergisi ve 19 TL damga vergisi yansıtılabilir. Bu rakamın dışında işçilere 2019 yılı enflasyon beklentisi (yüzde 12) ile 2020 yılı enflasyon hedefi (yüzde 8.5) oranın ortalamasında yani yüzde 10 oranında bir maaş zammı belirlenmesi durumunda; maaşlara 202 TL zam yapılır. Tüm bu rakamlar ile birlikte asgari ücretlilere 345 TL vergi muafiyet artışı ve 202 TL asgari ücret zammı yapılır. Bu hesaplamaya göre 547 TL artacak maaşlar, 2020 yılında 2 bin 567 TL olabilir.Emlak365.com - ÖZEL Haber ( AKTİF LİNK BAĞLANTISI OLMADAN ALINTILANAMAZ)


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@