Vergi Reformu Paketi İle Karavan Turizmine Vergi İndirimi Desteği! Hangi Karavanlar Daha Az Vergi Ödeyecek?

AK Parti tarafından hazırlanan Vergi Reformu Paketi ile Türkiye'de vergilendirme sisteminde önemli değişiklikler yapılacak. İşte yapılacak yeni vergi düzenlemelerinin bazıları...

Finans 27.09.2021 - 00:57 27.09.2021 - 01:09 Engin Uzunoğlu

AK Parti tarafından uzun bir süredir yeni bir Vergi Reformu paketi üzerinde çalışılıyordu. Vergi konusunda yapısal değişiklikler yapılmasını öngören paket için hazırlıklar tamamlandı. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yönetiminde bir toplantı yapılarak 60 maddelik pakete son hali verildi. 

VERGİ REFORMU PAKETİ TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULACAK

1 Ekim 2021 tarihinde yeni yasama yılına başlayacak olan TBMM'de ilk gündem konularından birisi vergi reformu paketi olacak. TBMM'nin açılmasıyla AK Parti milletvekilleri tarafından vergi reformu paketi TBMM Başkanlığına sunulacak. Ardından komisyonda görüşülecek olan paket son olarak Genel Kurul'da oylanarak yasalaşıp yürürlüğe girecek.

DİJİTAL VERGİ DAİRESİ İLE VERGİ ÖDEMELERİ KOLAYLAŞACAK

Vergi reformu paketine göre vergi ödemelerinde vatandaşlara kolaylık sağlanacak. Türkiye Dijital Vergi Dairesi kurularak bu hizmetten tüm mükelleflerin yararlanmaları sağlanacak. Dijital Vergi Denetimi Sistemi de geliştirilecek. Böylelikle vergi incelemeleri için uzun süreler beklenilmesine gerek kalmayacak. Vergi ödemelerinde bürokrasi sadeleştirilerek vatandaşların hızlı bir şekilde işlem yapmalarına olanak sağlanacak. 

VERGİ SUÇU SAYILACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı dijital bir sisteme geçeceği için dışarıdan uygulama satın alabilecek. Bu sistemlerin sahibi olan firmaların çalışanları devlet memurlarına uygulanan kanunlarla muhatap olacaklar. Vatandaşların kişisel bilgileri, mali durumları, vergi ödemeleri gibi bilgiler açıklanıp kullanılırsa bu firmaların çalışanları vergi suçu işlemiş sayılacaklar ve buna göre yargılanacaklar. 

KARAVANLARA VERGİ İNDİRİMİ

Vergi Reformu Paketi kapsamında yapılan değişikliklerin en önemlisi karavanlar için olacak. Şu anda karavanlar için ağır vergi yükü bulunuyor. Karavan turizmini desteklemek amacıyla bu konuda teşvik edici değişiklikler yapılacak. Karavana dönüştürülen araçlardan daha az vergi tahsil edilecek.  Üst model araçlar karavana dönüştürülünce vergi yükü de yükseliyor. Buna da son verilerek karavan vergisi makul seviyeye çekilecek. Ayrıca yerli üretim araçların karavana dönüştürülmeleri durumunda ek olarak vergi indirimi sağlanacak. 

YÜZDE 15 VERGİ ÖDENECEK

İnternet üzerinden para kazananlara  vergi yükleri getirilecek. Youtube veya Google üzerinden gelir elde edenlerin tamamı yüzde 15 oranında vergi ödeyecekler. Bu platformlardan yıllık 2-3 Milyar TL ödeme alan kullanıcılar bulunuyor. Bu kullanıcıların vergi ödemeleri sağlanacak. Vergisiz kazanç elde etmelerine izin verilmeyecek. 

GELİR VERGİSİ ALINMAYACAK

Küçük ennaf için de vergi reformu paketinde çok önemli bir detay yer alacak. Basit usulle vergilendirilen küçük esnaflardan alınan gelir vergileri yapılacak olan düzenleme ile daha alınmayacak. Küçük esnaf gelir vergisi ödemeyince bu işyerleri sürdürülebilir nitelik kazanacaklar. Devletten küçük esnafa yönelik vergi desteği verilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@