Vergi Ve KYK Borçlarını Yapılandıranlar Dikkat! Bugün Son Gün, İcraya Verilebilirsiniz!

Vergi, KYK kredi borçlarını son çıkan yapılandırma imkanıyla yapılandıranlar için son gün uyarısı yapıldı. Bugün ödeme yapmayanların yapılandırmaları iptal olabilir, haciz işlemleri başlayabilir.

Finans 30.11.2021 - 03:30 30.11.2021 - 03:30 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de vatandaşların devlete olan bazı borçlarına yapılandırma imkanı getiren 7326 sayılı yapılandırma kanunundan yararlanan borçlu vatandaşlar borçlarını yapılandırmışlardı. 30 Eylül 2021 tarihine kadar borçlarını yapılandırmak için başvuru yapan vatandaşların bu borçları yapılandırılmıştı. Yapılandırmayla beraber bazı indirimler elde eden vatandaşlar borçlarını aynı zamanda taksitlendirme imkanı bulmuşlardı. Bu yapılandırma işlemlerinin kazanımlarının devam etmesi için ise çok kritik bir uyarı yapıldı.

BUGÜN SON GÜN, YAPILANDIRMA BOZULABİLİR!

Vergi ve KYK borçları gibi borçlarını yapılandıran ve taksitlere bölen vatandaşlar için bugün çok kritik bir gün olacak. Yapılandırma kanununa göre yapılandırılan ve taksitlere bölünen borçların ilk iki taksitinin gününde ödenmesi gerekiyor. İlk iki taksit ödemesinde aksama yaşamayan vatandaşların yapılandırmalarında herhangi bir aksama yaşanmayacak ve devam edecek. Ancak ilk iki taksit ödemesinde sorun olan vatandaşların yapılandırma işlemleri ise iptal edilecek. 

Vergi ve KYK borçları için yapılandırma taksitlerinin ilki Eylül ayının sonuna kadar ödenebiliyordu. Bu ödemeyi yapanlar için ikinci taksit ödemesinin son tarihinin ise 30 Kasım 2021 tarihi olduğu bildirildi. Bugün yapılandırma ikinci taksit ödemelerinin yapılması gerekiyor. Taksit ödemesini gerçekleştirmeyen vatandaşların yapılandırma işlemleri iptal edilecek ve borç tahsili için diğer yollar takip edilecek.

HACİZ İŞLEMLERİ DEVAM EDEBİLİR!

Yapılandırma yapılan borçlar ile alakalı haciz süreçleri durdurulmuştu. Ancak yapılandırma bozulursa vatandaşlar için durdurulan haciz işlemleri yeniden başlayacak. Bu konuda ilk sırayı ise KYK borçluları alıyorlar. KYK borçlusu çok sayıda vatandaş yapılandırma başvurusunda bulunarak hacizdeki borçlarını hacizden çıkartmışlardı. Ancak yapılandırma bozulması durumunda haciz işlemleri kaldığı yerden devam edecek. Çok sayıda vatandaş haciz tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar.

Öte yandan yapılandırılmış vergi ve KYK borçlarının 3. taksitinin son ödeme tarihi 31 Ocak 2022 olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@