Veriler Korkutucu Diyen Ünlü Ekonomist Açıkladı! Dolar Kuru Tahminlerin Üzerine Çıkar, 20 TL'ye Yol Alır Tahmini!

Ünlü ekonomist Meriç Köyatası, IMF’nin Nisan 2022 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu yorumlayarak dolar kuru hakkında tahminde bulundu. Dolar kuru kaç TL olacak?

Finans 22.04.2022 - 23:30 22.04.2022 - 23:30 Engin Uzunoğlu

IMF tarafından Dünya Ekonomik Görünüm Raporu Nisan 2022 yayınlandı. Bu raporda Türkiye’ye özel bir yer ayrıldı. Türkiye ekonomisine dair tahminlerini güncelleyen IMF, 2022 yılı için Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yüzde 3,3 seviyesinden yüzde 2,7 seviyesine indirdi. Küresel büyüme tahminini ise IMF, yüzde 4,4’ten yüzde 3,6’ya düşürdü. 

ENFLASYON BU SEVİYEDE BİLE TUTULAMAYACAK

IMF’nin yayınladığı son raporu ünlü ekonomist Meriç Köyatası değerlendirdi. IMF’nin tahminlerinin dehşet verici olarak nitelendiren Meriç Köyatası, “Türkiye’nin vergi gelirlerinin yarısı kadar 2022 yılında bütçe açığı vereceği tahmin ediliyor. Bu bize enflasyonun çok daha yüksek seviyelere çıkacağını gösteriyor. Hükümet enflasyonda düşüş için yaz aylarını işaret ediyor ama korkarım bu verilere göre enflasyonu şu andaki seviyede bile tutmak mümkün olmayacak.” dedi.

dolar tahmini-1

DOLAR KURU TAHMİNİ!

Dolar kuru tahminine dair de bir değerlendirme yapan Meriç Köyatası, “IMF yıl ortası için dolar kurunun 16,37 TL olacağını tahmin ediyor. Bence bu seviyenin çok üzerine çıkılacak. Dolar kuru 20 TL'ye doğru yol alır. Bu bütçe politikası ile dolar kurunu tutmanın imkanı yok. Dolayısıyla kur şokları yaşamak çok uzak bir ihtimal olarak görünmüyor.” ifadelerini kullandı.

IMF’nin tahminlerini yorumlamayı sürdüren Meriç Köyatası, “IMF’nin tahminleri gerçekten şaşırtıcı. Bu tahminlerin gerçekleşmesi değil o seviyelere yaklaşılması bile hem döviz kurlarını hem de faiz oranlarını derinden sarsacak. Bu rakamlarla bütçede dikiş tutmaz. Enflasyonu durdurmanızın imkanı yok ve dolar kuru da buna bağlı olarak yükselecektir.” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇİN AÇIKLANAN VERİLER KORKUTUCU

IMF tarafından açıklanan Türkiye verilerinin üzerinde duran Meriç Köyatası, “IMF’nin açıklamasına göre 2022’de bütçe 782 Milyar TL açık verecek. Bunun korkutucu olduğunu söyleyebilirim. Bu rakam Türkiye’nin vergi gelirlerinin yüzde 50’si demek. Türkiye ekonomisi bunu bertaraf edecek kadar güçlü kaynaklara sahip değil.” dedi.

Doların baskılanmasına da değinen Meriç Köyatası, “Dolar kuru baskılanıyor. Artık bunu sağır sultan bile biliyor. Burada ciddi kaynaklar harcanıyor. Şimdi kritik soru şu olacak? Merkez Bankası dolar kurunu bu şekilde ne kadar daha baskılayabilecek? Bunun sonsuz olmadığını biliyoruz. Baskılama yapacak kaynak elde kalmayınca dolar kuru bizim tahminlerimizin dahi ötesine geçebilir.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Bu analizin veri kabul edilip yatırım kararı alınması hedeflenen kazançları sağlamayabilir. Burada kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@