Wall Street Journal'dan Türkiye Analizi: Bu Ekonomik Kriz Çok Farklı!

Amerika'nın en çok okunan finans ve haber gazetesi olan WSJ çok konuşulacak Türkiye ekonomisi haber ile gündemi salladı. Türkiye'de ekonomik kargaşa mı yaşanıyor?

Gündem 05.12.2021 - 15:17 05.12.2021 - 15:17 Gülcan Özer

Son dönemde yükselen enflasyon rakamları ve döviz kuru ile başlayan zam yağmuru geçim sıkıntıları artmaya başlarken konu hakkında bir değerlendirmede Wall Street Journal Gazetesi tarafından yapıldı. Amerika Birleşik Devletlerinin kendi alanında en çok okunan gazeteleri arasında yer alan WSJ Gazetesi ‘Türkiye’nin ekonomik kargaşası çaresizlik yaratıyor ve enflasyonu yükseltiyor’ başlığı ile yayımladığı haber ile büyük yankı uyandırdı. 

Türk Lirası'nın bir yılda yüzde 45 oranında değer kaybı yaşadığı bilgisine yer verilen haberde Türkiye'de yaşanan ekonomik kargaşanın büyük bir çaresizlik yarattığı, bunun da enflasyon rakamlarında yükselişe neden olduğu iddia edildi. 

TÜRKİYE'DE YOKSULLUK ARTIYOR, PARASAL KRİZİ YAŞANIYOR İDDİASI! 

Gazetenin haberini dayandırdığı banka ve eski yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre Türkiye'nin son yıllardaki en zorlu sınav yaşanırken krizin daha derin bir finansal istikrarsızlığa yol açabileceği uyarısı yapıdı. WSJ Gazetesinde yapılan haberde "Milyonlarca Türk’ü orta sınıf konumuna yükselten yirmi yıllık ekonomik patlama, insanların indirimli ekmek için sıraya girdiği, et tüketiminin azaldığı ve daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya kaçtığı bir parasal krize dönüşüyor” iddiasına yer verilirken yükselen enflasyon rakamlarına rağmen düşürülen faiz oranlarına karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a itiraz edecek kimsenin kalmadığı belirtildi. 

Haberde açıklamalarına yer verilen Hazine Müsteşarı, IMF ve Dünya Bankası eski yetkilisi İbrahim Çanakçı ise “Bu sefer insanlar görüyor. Bütün kurumlar, tüm bürokratlar, tüm bakanlar Erdoğan’ın emrinde. Suçlayacak başka kimsesi yok” diyerek yaşanan krizin yoksullaşma krizi olduğu bilgisine yer verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@