Web Tapuya Nasıl Kayıt Yaptırılır, Şifre Nasıl Alınır?

Tapu işlemlerinin internet ortamına aktarılmasını sağlayan Web Tapu sistemi ile artık tapu müdürlüklerine uğramada birçok işlem yapılabiliyor. Peki Web Tapuya nasıl kayıt yaptırılır? İşte yanıtı.

Emlak Terimleri 05.04.2022 - 08:53 05.04.2022 - 08:53 Büşra Uluşen

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık fiziki birçok işlem internet ortamına taşındı. 2008 yılında hayatımıza giren e-Devlet sistemi ile artık kurumların önünde uzun saatler beklemeden birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebiliyoruz. Bunlardan biri ise oldukça meşakkatli olan tapu işlemleri oluyor. 

Türkiye genelinde vatandaşların sahip olduğu taşınmazların takibini ve yönetimini internet üzerinden yapmalarına imkan tanınıyor. Bu kapsamda TAKBİS'de bulunan '' Web Tapu '' hizmetiyle, birçok işlem Tapu Dairelerine gitmeden halledilebiliyor. 

2017 yılında hizmete giren bu sistem ile vatandaşlar kendilerine ait olan taşınmazlar üzerinde kolaylıkla işlem yapabiliyor ve bunun için Tapu Dairelerinde vakit harcamalarına gerek de kalmıyor. 

WEB TAPU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından, vatandaşların kendilerine ait taşınmazlarla ilgili işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmelerine yarayan bir sistemdir. Bu sistem ile satış, ipotek, mirasın intikali ve bunun gibi birçok işlem yapılabilmektedir. 

Web Tapu sistemi sayesinde tapu müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan taşınmazlarınız hakkında işlem yapılmaması yönünde beyan verebilir ya da bu beyanı kaldırabilirsiniz. 

WEB TAPUYA NASIL ÜYE OLUNUR?

Web tapuya başvuru yapmak için ilk olarak WEB TAPU TKGM GOV TR adresine girebilir ya da e-Devlet üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. İlk kayıt işleminde e-Devlet doğrulaması talep edilmektedir. Bu doğrulamayı yaptıktan sonra Web Tapu sistemi içerisinde sağ üst köşede bulunan Profilim sekmesinden cep telefonu, mail ve şifre kaydı yaparak işlemlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. 

WEB TAPU ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

Web Tapu sistemine girebilmek için e-Devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen şekilde sisteme kayıt yaptıktan sonra profilinize girerek Web Tapu hesabınız için şifre belirleyebilirsiniz. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@