WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Kabul Edilmezse Ne Olur?

Anlık mesajlaşma platformu WhatsApp'ın çok tartışılan gizlilik sözleşmesi için geri sayım başladı. Peki WhatsApp gizliliş sözleşmesi kabul edilmezse ne olur?

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Kabul Edilmezse Ne Olur?

Türkiye'deki WhatsApp kullanıcıları için gizlilik sözleşmesinin devreye girmesine çok kısa bir süre kaldı. Milyonlarca WhatsApp kullanıcısı bu gizlilik sözleşmesini kabul etmek istemiyorlar. Ancak WhatsApp gizlilik sözleşmesinin kabul edilmemesi durumunda neler olabilecekleri de merak konusu oluyor. WhatsApp gizlilik sözleşmesi nedir? WhatsApp gizlilik sözleşmesi kabul edilmezse ne olur?

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp gizlilik sözleşmesi Türkiye'de büyük bir kriz çıkarmıştı. Hatta bu sözleşmenin sakıncalı görülmesinden dolayı çok sayıda kullanıcı WhatsApp kullanmaktan dahi vazgeçmişti. Yaşanan bu sıkıntının üzerine WhatsApp geri adım atarak gizlilik sözleşmesi şartını Mayıs ayına ertelemişti. Şimdi ise WhatsApp'ın belirlediği süre dolmak üzere. Bu sürenin dolmasına sadece sayılı günler kaldı.

WHATSAPP UYARI GÖNDERMEYE BAŞLAYACAK

WhatsApp'tan yapılan açıklamaya göre ilerleyen günlerde kullanıcılar için uyarılar yayınlanmaya başlayacak. Bir güncelleme uyarısı verecek olan WhatsApp bunun detaylarını da kullanıcılara açıklayacak. Ayrıca WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için kullanıcılara bu güncellemeleri kabul etmeleri gerektiği aktarılacak.

WhatsApp güncellemesi ile tartışılan en büyük konu bu güncelleme ile kullanıcıların mesajlarının okunulabilir olması yani WhatsApp'ın tüm kullanıcıların mesajlarını görebilir olması oldu. WhatsApp bu konuda da açıklama yaparak uçtan uca şifreleme yöntemi ile kesinlikle mesajların teknik olarak okunmasının münkün olmadığını belirtti. Hatta WhatsApp rakip yazılımların bu şifreleme sistemini kullanmadıkları için asıl mesajları okunabilir yapanın o uygulamalar olduğunu açıkladı.

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ KABUL EDİLMEZSE NE OLUR?

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kabul edilmeyince nelerin olacağı da açıklandı. Buna göre WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar 15 Mayıs'tan itibaren birkaç gün daha kendilerine WhatsApp üzerinden gelen mesaj ve arama bildirimlerini görebilecekler. Ancak güncelleme yapılmadığı için kullanıcılar bu mesajları ve aramaları okuyup cevaplandıramayacaklar. WhatsApp uygulaması tamamen kullanılamaz hale gelecek. Sözleşmeyi onaylamayanlar 120 gün pasif kullanıcı olacaklar. 120 gün sonunda yine sözleşme onaylanmazsa hesaplar tamamen silinecek.

SONRAKİ HABER