WhatsApp Kullanan Herkesi İlgilendiriyor! Kota Ve Gizli Ücret Dönemi Uyarısı Yapıldı!

En popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp büyük değişiklikler için start verdi. Yedekleme servisinde değişime gidecek  WhatsApp dikkatli olmayan kullanıcılara ekstra fatura çıkaracak.

Teknoloji 11.06.2022 - 21:49 11.06.2022 - 21:49 Engin Uzunoğlu

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan  WhatsApp köklü değişikliklere başlıyor. Meta firması bünyesinde faaliyet gösteren  WhatsApp en köklü değişimi ise yedekleme servisi ile yapacak.  WhatsApp ile Google arasında yedekleme servisi konusunda Google Frive anlaşması vardı. Bu anlaşma kısa bir süre sonra sona erecek. Bu anlaşmanın bitimiyle beraber  WhatsApp kullanıcılarına yedekleme için kota uygulanmaya başlanacak.  WhatsApp kullanıcıları bu kotayı aşarlarsa büyük bir ihtimal ile ücret ödemek zorunda kalacaklar. 

GİZLİ ÜCRETLENDİRME ÇOK BAŞ AĞRITACAK!

WhatsApp ile Google arasında Google Drive üzerinden olan anlaşma gereği sınırsız depolama imkanı sağlanıyordu. Şimdi bu sınırsız depolama imkanı sona erecek.  WhatsApp’ın yedekleme işlemi yine Google Drive alt yapısı üzerinden sürdürülecek ama bu sefer kota sistemi devreye girecek. Kotayı aşan kullanıcılar için ücretlendirme yapılacak. 

ANDROİD CİHAZLAR İÇİN KOTA UYGULANACAK

Google Drive tarafından şu anda 15 GB bulut depolama alanı sunuluyor. Şu anda Android cihazlardan  WhatsApp kullananlar ücretsiz ve kotasız olarak yedekleme yapabiliyorlar. Apple kullanıcıları için ise Apple firması kendisine ait olan bir depolama alanını kullandırıyor. Google Drive ücretli olunca izin alınmadan faturalandırma işlemi yapılmayacak ama dikkatsiz olanlar ekstra ödeme yapmak zorunda kalacaklar. 

KULLANICILAR BİLGİLENDİRİLDİKTEN SONRA UYGULAMA BAŞLAYABİLİR

WhatsApp yedekleme için depolama kotasına dair uygulamayı şu anda test etmeye devam ediyor. Devreye giren herhangi bir kota bulunmuyor. Yedekleme sisteminde değişiklik olması durumunda  WhatsApp’ın kullanıcıları bilgilendireceği belirtiliyor. Ancak Google geçtiğimiz yıl fotoğraflar uygulamasında sınırsız depolamaya son vermişti. Bundan dolayı Google Drive üzerinde de kota uygulanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@