Yabancı Analistlerden Altın Yorumları! Altın Fiyatları Yükselecek Mi, Düşecek Mi?

Altın piyasasında oldukça karışık fiyatlama yatırımcıların başını döndürmeye devam ediyor. Altın fiyatları ne olacak? İşte yabancı analistlerin fiyat analizleri...

Finans 09.09.2021 - 04:00 09.09.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Altın piyasasında önemli gelişmeler meydana geliyor. Dolar endeksinin güçlenmesi ve ABD 10 Yıllık Tahvil Faizlerinin artması ile altın fiyatlarında bir gerileme meydana geldi. Ons altın 1.800 dolar üzerine yerleşmeye çalıştığı sırada gerçekleşen bu gelişmelerin ardından ons altın fiyatı 1.790 Dolar noktasına kadar geriledi.

ALTINDA ALIM FIRSATI

Altın fiyatlarındaki bu gelişmelere dair yabancı analistlerin değerlendirmeleri gelmeye başladı. Altavest CEO'su Michael Armbruster yaptığı son açıklamasında altın fiyatlarına dair şöyle konuştu:

“Altın fiyatlarındaki düşüş doların güçlenmesine ve Hazine getirilerine bir tepki olarak yorumlanabilir. FED'in Bej Kitap raporu ABD ekonomisi için çok kritik oldu. Ons altın 1.800 dolar altına kadar geriledi ve bu bir alım fırsatı olmaya başladı. Bundan dolayı da yüksek miktarlı alımlarla bir miktar fiyat artışı kaydedilebilir. Ancak altın fiyatlarındaki nihai yönü doların gücü belirleyecek.” 

ALTIN PİYASASI YENİ BİR İLGİ İLE KARŞI KARŞIYA

Altın fiyatlarına ilişkin açıklamada bulunan bir diğer analist Adrian Ash ise, “Altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen altın piyasası yeni bir ilgiyle karşı karşıya kaldı. Ancak bunu doğru değerlendirmek gerekir. Çok karışık bir ekonomik görünüme sahibiz. Hisse senetlerinde beklentilerin dışında yei rekorlar gelince altın piyasası da sıkıştı. Bu ilgi çok geçmeden yine fiyat yükselişlerini beraberinde getirecektir.” dedi.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK

FxPro'nun tecrübeli analistlerinden Alex Kuptsikevich de bir değerlendirme yaparak, “Altın ithalatı Ağustos ayında çok güçlü bir şekilde gerçekleşti. Hatta altın ithalatının son 5 ayın zirvesine çıktığını görüdk. Yüksek bir pazar talebi bulunuyor. Kuyumcuların altın alımlarını arttırdıklarını biliyoruz. ABD'de yaklaşan Noel ile kuyumcular altın alımı yapıyorlar. Fiyat düşüşlerinde bunun da etkisi var. Bu seviyelerde altın bulmak bir süre sonra çok zor olacak ve altın fiyatları yükselecek.” şeklinde konuştu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@