Yabancı Yatırımcılar Daha Yüksek Kira Getirisi İçin Ticari Gayrimenkul Satın Alıyorlar

Türk lirasında yaşanan değer kayıplarının ardından yabancı yatırımcılar Türkiye'de konut yerine ticari gayrimenkul satın almaya başladılar.

Emlak Haberleri 13.11.2021 - 18:18 13.11.2021 - 18:18 Engin Uzunoğlu

Son dönemlerde döviz kurlarında meydana gelen artışlar neticesinde Türk lirasının değer kayıpları gayrimenkul sektörüne yansımaya başladı. Yabancı yatırımcılar vatandaşlık alabilmek için konut satın alma yolunu daha çok tercih ediyorlardı. Ancak son gelişmelerin ardından ticari gayrimenkuller yabancı yatırımcıların daha çok ilgisi çekmeye başladı. 

YABANCILAR TİCARİ GAYRİMENKUL SATIN ALIYOR!

Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Genel Başkanı İsmail Akartürk bir açıklama yaparak, “Döviz kurlarında meydana gelen artışlar sürerse yabancı yatırımcıların ticari gayrimekullere gösterdikleri ilgi de yükselmeye devam edecektir. Hatta yabancı yatırımcıların ticari gayrimenkul piyasasında söz sahibi olmaları beklenebilir.” dedi. 

YABANCI YATIRIM FONLARI GAYRİMENKUL SATIN ALIYORLAR

Ticari gayrimenkul piyasasında yabancıların durumu hakkında konuşan Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Genel Başkanı İsmail Akartürk, “Türk lirasının değer kaybettiği bir ekonomik ortamda yabancı yatırım  fonları Türkiye'deki birikimlerini farklı şekilde değerlendirmek istiyorlar. Bu konuda da bize zaman zaman başvuru yapıyorlar. Dünyaca bilinen yatırım fonlarından Templeton gibi farklı fonlarla görüşme halindeyiz. Yoğun bir şekilde yatırım talebinde bulunuyorlar. Bizler de yabancı yatırım fonlarının bu taleplerine karşılık vermeye çalışıyoruz. Şu değerlendirmeyi yapabilirim ki şu anda yabancı yatırımcıların talepleri kadar yoğun bir taleple daha önce karşılaşmamıştık.” ifadelerini kullandı. 

GAYRİMENKUL YATIRIMI SERMAYE YATIRIMINDAN DAHA ÇOK KZANDIRIYOR

Yabancıların gayrimenkul yatırımından daha yüksek gelir elde ettiklerini söyleyen Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Genel Başkanı İsmail Akartürk, “Yabancıların Türkiye'de satın aldıkları gayrimenkullerden elde ettikleri gelirler ile yabancı sermaye yatırımlarından elde ettikleri gelirler karşılaştırıldığında 2018'de yüzde 43, 2019'da yüzde 46, 2020'de yüzde 55 ve 2021'de yüzde 59 daha fazla kazanç sağlamışlar. Yabancı yatırımcılar son dönemlerde ise ticari gayrimenkullere daha çok talepte bulunuyorlar.” şeklinde konuştu. 

TİCARİ GAYRİMENKULLERDEN DAHA YÜKSEK KİRA GETİRİSİ

Yabancı yatırımcıların ticari gayrimenkullere neden ilgi gösterdiklerini de açıklayan Ticari Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (TİGAYAD) Genel Başkanı İsmail Akartürk, “Ticari gayrimenkul yatırımı yapmak daha yüksek kira getirisi elde etmek anlamına geliyor. Üstelik konutlara göre de daha az masraf gerektiriyor. Yıllar içerisinde ticari gayrimenkuller çok daha fazla değerlenebiliyorlar. 2021 yılının ikinci çeyreğinde 731 milyon dolarlık yabancı sermayeli gayrimenkul yatırımı yapıldı. 2020 yılında bu rakam 495 milyon dolar olmuştu. Yüzde 48 oranında bir artış meydana gelmiş.” dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@