Yabancı Yatırımcılardan Türkiye'ye 301 Milyon Dolarlık Giriş! Dolar Kuru 9 TL Olacak İşareti Mi?

Yabancı yatırımcıların yoğun bir şekilde Türkiye'ye sermaye girişi yapmaları herkesin aklında soru işaretleri bıraktı. Dolar kuru 9 TL'ye mi çıkacak? Yabancı yatırımcılar neden geliyor?

Yabancı Yatırımcılardan Türkiye'ye 301 Milyon Dolarlık Giriş! Dolar Kuru 9 TL Olacak İşareti Mi?

Türkiye ekonomisinde çok hareketli bir süreç yaşanıyor. Dolar kurunda meydana gelen düşüş hareketi dün gece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın faiz ve enflasyon açıklamasının ardından son bulmuştu. Dolar kuru bugün yeniden 8,50 TL'nin üzerinde fiyatlandı.

YABANCI YATIRIMCI SERMAYE GİRİŞİ YAPIYOR

Ekonomi gündeminin dikkat çeken gelişmesi ise dolar kurunun yükselişi olmadı. 30 Temmuz haftası itibariyle yabancı yatırımcıların sermaye girişleri açıklandı. Buna göre ilgili dönemde yabancı yatırımcılar tarafından Türkiye'ye 301 milyon dolarlık bir sermaye girişi yapıldı. Buna karşın yabancı yatırımcılar 52 milyon dolarlık da hisse senedi satışı yaptılar.

EN SON NACİ AĞBAL'IN GÖREVDEN ALINDIĞI HAFTA BU SEVİYEDE PARA GİRİŞİ OLMUŞTU

Yabancıların Türkiye ekonomisine yüklü miktarda likidite akışı sağlamaları ise şüpheyle karşılandı. Çünkü bu seviyede sermaye akışı en son Mart ayında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alındığı hafta gerçekleştirilmişti.

dolar-1

KAZANÇLARI İLE TÜRKİYE'DEN ÇIKTILAR

Naci Ağbal'ın görevden alınması ile dolar kuru bir anda fırlamış ve yabancı yatırımcılar hem faiz üzerinden hem de dolar kurundaki yükselişlerden kar elde etmiştiler. Bu kazanılan karları kısa bir sürede alan yabancılar sermayelerini yeniden Türkiye'den dışarı çıkarmıştılar.

DOLAR KURUNDA 9 TL ENDİŞESİ

Şu anda da benzer bir olayın meydana gelip gelmeyeceğine dair büyük bir endişle hakim olmaya başladı. Dolar kurunun sert bir şekilde yükselişi ile 9 TL seviyesine çıkacağına dair endişeler ekonomide Türk lirası lehine pozisyon almayı zorlaştırdı.

Geçtiğimiz hafta dolar kurundaki düşüş Türk lirası lehine önemli bir görüntü ortaya koyarken bugün ise bunun aksi endişeler büyük bir belirsizlik meydana getirdi. Ancak Merkez Bankası'nın atacağı adımlar bu konuda belirleyici olacak.

MERKEZ BANKASI BELİRLEYİCİ OLACAK

Merkez Bankası 12 Ağustos 2021'de Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yapacak. Bu toplantıdan çıkacak olan faiz kararı dolar kurunujn akıbetini belirleyecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirimi döneminin başlayacağını açıklamasının ardından herhangi bir faiz artırımı yapılmayacağına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Faiz artırımının olmaması ile Türk lirası üzerindeki baskıların yoğunlaşacağı ekonomistlerce dile getiriliyor. Böyle bir durumda dolar kurunun 9 TL seviyesine yükselmesine imkan sağlanabilecek. Bu da yabancı yatırımcıların yüksek kazançla yeniden ülkeyi terketmelerine zemin hazırlayacak.

Not: Haberimizde yer alan değerlendirmeler yalnızca bilgilendirme maksatlıdır. Bu yorumlardan yola çıkarak yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde yatırım tavsiyesi kesinlikle verilmemiştir.