Yabancılar 5 Ayda 2 Milyar Dolarlık Konut Aldı!

Mayıs ve Haziran aylarında düzenlenen konut kampanyaları ve konut kredisi faiz indirimi büyük yankı uyandırmış konut satış rakamları rekor kırmıştı.

Emlak Haberleri 22.07.2018 - 20:03 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Mayıs ve Haziran aylarında düzenlenen konut kampanyaları ve konut kredisi faiz indirimi büyük yankı uyandırmış konut satış rakamları rekor kırmıştı.

Yabancılara konut satışı da söz konusu dönemde artış gösterdi. Yabancıların konut alım oranları hem kampanya kapsamında sunulan imkanlardan hem de doların Türk Lirası karşısında aşırı derece değerlenmesinden dolayı artış gösterdi. 2018 Yılında Yabancıların Konut Alımları 5 Milyon Doları Geçecek! 2017 yılında yabancılara konut satışı rakamı 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken inşaat sektörü bu sene hedefini 5 milyar dolar olarak belirlemiş durumda. Konu hakkında açıklamada bulunan Nevita International’ın Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ilk 5 aylık dönemde yabancılara 2,1 milyar dolarlık taşınmaz satışı yapıldığını dile getirdi. Yabancıya Konut Satışı Son 15 Ayın Zirvesine Tırmandı Bu sene doların sürekli olarak değer kazanması ve konutta yapılan indirim kampanyası ile beraber yabancıların konut taleplerinde deyim yerindeyse patlama yaşandı. Özellikle de markalı konut projeleri yabancıların yoğun talebi ile karşı karşıya kaldı. 2018 yılının ilk 5 aylık döneminde yabancılara toplamda 2 bin 100 adet konut satıldı. Markalı konut projelerinden satılan her 100 konuttan 10 tanesini yabancılar satın aldı. Son 6 aylık ortalamanın 3 puan üzerine çıkan yabancılara konut satışı rakamı aynı zamanda son 15 aylık sürecinde tepe noktasını oluşturdu. Yabancılar özellikle de yatırımlık konut projesi olarak kabul edilen 1+1 dairelere ilgi gösterdi. Yabancıların en çok konut aldığı ilimiz İstanbul olurken bu ilimizi Türkiye'nin tatil cenneti Antalya takip etti. Ülkemizden en çok konut alan ülke vatandaşları ise Iraklılar oldu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@