Yabancılar Atağa Kalktı! 225 Bin Konut Yabancılara Satıldı

Son dönemde ülkelerinde yaşanan iç karışıklıklardan kaçan yabancıların alıma geçmesi ile yabancıya konut satışında yeni rekor kırıldı!

Yabancılar Atağa Kalktı! 225 Bin Konut Yabancılara Satıldı

1 milyon dolar olarak uygulanan konut alan yabancıya vatandaşlık verilmesi sınırı inşaat sektörünün yoğun talebi üzerine 250 bin dolar seviyesine kadar çekilmişti. Yapılan büyük indirim ile beraber yabancılara konut satışı rakamlarında büyük artış yaşanırken satışlar kamuoyunda tartışma konusu yarattı.

Konuyu bugünkü köşesinde ele alan Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen konut satışı rakamlarında düşüş yaşanırken yabancıya konut satışı rakamında ise yükseliş yaşandığını dile getirdi. Türk Lirası değer kaybettikçe yabancıların konut alım iştahının arttığını belirten Türkmen 250 bin dolara ev alan 5 kişilik bir ailenin Türk vatandaşlığı alabildiğini söyledi.

250 BİN DOLARA 1 EV ALAN 5 KİŞİ TÜRK VATANDAŞI OLABİLİYOR!

Kaleme aldığı yazısında çarpıcı detaylara yer veren Türkmen "Örneğin 250 bin dolara ev alan yabancı hem eşi hem de 18 yaşını doldurmamuş 3 çocuk sahibi ise 250 bin dolarla 5 kişi Türk vatandaşı olabilir. Son 8 senede yabancıya 225 bin konut satışı yapıldı. Konut alımı dışında da gayrimenkul yatırımı yapanlar dikkate alındığında Türk vatandaşı olan yabancıların sayısı 20 bini geçiyor" diyerek 2018 senesinin Eylül ayında yapılan değişikliğin en çok müteahhitleri sevindirdiğini söyledi.

yabancıya-konut-satışı-rakamları

Değişiklik yapılmadan önce bankaya en az 3 milyon dolar para yatıran ve Türkiye'den en az 1 milyon dolarlık konut alan kişilere Türk vatandaşlığı verilirken bu rakamlar 2018 senesinin Eylül ayı itibari ile değiştirilmişti. Yapılan değişiklik ile 1 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı şartı 250 bin dolara, 3 milyon dolarlık para yatırma şartı ise 500 bin dolara düşürülmüştü.

SONRAKİ HABER