Yabancılar Vatandaşlık Almak İçin Konut Alımına Akın Etti, Mısırlılar ve İranlılar Rekor Kırdı!

Ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesi için uygulanan parasal sınırın düşürülmesi ile beraber yabancıların konut alım taleplerinde büyük artış yaşanmıştı. Özellikle de kendi ülkelerinde yaşanan karışıklıklardan kurtulmak isteyen Orta Doğu ve Arap ülkesi vatandaşlarının alımlarında sert yükseliş görülmüştü. Pandemi nedeni ile düşen konut satış rakamlarına Mısır ve İran vatandaşları konut satışlarında öne çıktı.

EMLAK HABERLERİ 04.05.2021 - 07:39 04.05.2021 - 07:39 SERHATMEDYA

Son açıklanan yabancılara konut satışı rakamlarına göre pandeminin yarattığı olumsuz etki kademeli olarak azalmaya başlandı. EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırma sonucu da kademeli iyileşmeyi gözler önüne serdi. 

Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 2020 senesinin birinci çeyrek yabancıya konut satışı rakamlarına oranla 2021 senesinin aynı döneminde Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre yabancıların gayrimenkul edinimleri yüzde 1 oranında düşüş göstererek 2 milyon 123 bin metrekare sınırına geriledi. 

YABANCIYA KONUT SATIŞI RAKAMINDA BİRİNCİ YİNE İRAN! 

Kendi ülkelerinde uygulanan şeriat nedeni ile İranlıların Türkiye'ye olan ilgisi her geçen gün artmaya devam ederken 2021 senesinin açıklanan birinci çeyrek rakamlarına göre Türkiye'den en fazla konut alan yabancılar yine İran vatandaşları oldu. Bu ülkeyi alım sayılarına göre sırası ile Irak, Rusya, Afganistan, Almanya, Kazakistan, Yemen, Filistin, Çin ve Mısır vatandaşları takip etti. 

Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü dikkate alındığında ise tüm gayrimenkul yatırımları kategorisinde en çok alım yapan yabancılar listesinde ise geçen sene ilk 10 içerisinde bile yer almayan Mısır bir anda büyük bir alıma geçerek listeye birinci sıradan giriş yaptı. Geçen senenin birincisi olan Ürdün ilk 10 içerisinden çıkarken Mısır'ı sırası ile Filistin, Almanya, Afganistan, Yemen, Rusya Federasyonu, Irak, İran, Kazakistan ve Çin takip etti.

Yabancıların en çok alım yaptığı iller listesinde ise Bursa birinci sırada yer alırken Antalya, İstanbul, Konya, Sakarya, Mersin, Yalova, Muğla, Ankara, İzmir ve Samsun yabancıların gözdesi olan diğer iller olarak listede yer aldı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@