Yabancılar Yılın İlk 6 Ayında Türkiye'den 2.4 Milyar Dolarlık Konut Aldı!

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre yabancıların gayrimenkul yatırımları hız kazandı. Yabancılar gaza bastı, konut satışları hız kazandı!

Yabancılar Yılın İlk 6 Ayında Türkiye'den 2.4 Milyar Dolarlık Konut Aldı!

Son dönemin en çok tartışılan gündem maddeleri arasında yer alan yabancı göçü, mülteci sorunu ve yabancılara konut satışı rakamları konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Yabancıların konut taleplerinde büyük artış yaşanırken yabancıların yatırım rakamları arasında en çok konut yatırımı yaptıkları öne çıktı.

Merkez Bankası tarafından açıklanan son rakamlara göre yabancıların gayrimenkul alımı rakamları büyük bir hızla yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. Dünya Gazetesi yazarı Mehmet Kaya'nın açıklanan Merkez Bankası istatistikleri üzerinden derlemiş olduğu haberi büyük yankı uyandırdı.

YABANCILAR KONUT ALIMINDA GAZA BASTI!

Yapılan habere göre yabancı yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkul yatırımları büyük hız kazandı. 2021 senesinin birinci yarısını kapsayan Ocak ve Haziran ayı arasındaki ilk 6 aylık dönemde Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırım içinde yabancıların gayrimenkul yatırımı 2 milyar 425 milyon dolar bandına yükseldi.

2020 seninin aynı döneminde yani ilk 6 aylık döneminde bu rakam 1 milyar 774 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Yabancıların net gayrimenkul alımı 2018 yılında 5 milyar 915 milyon dolar olarak gerçekleşirken 2019 senesinde açıklanan rakam ise 4 milyar 979 milyon dolar ve 2020 senesinde ise 4 milyar 404 milyon dolar olarak istatistiklerde yer almıştı.

Türkiye'de en çok konut alan yabancı ülke vatandaşları Iraklılar olarak öne çıkarken bu ülkeyi İran vatandaşları takip etmişti. Son dönemde Afgan vatandaşlarının konut alımları da artış göstermiş, yaşanan süreçte yabancıya konut satışı için uygulanan parasal sınırın 250 bin dolar seviyesi yerine yine eskiden olduğu gibi 1 milyon dolar seviyesine çıkartılması talepleri gündeme taşınmıştı.

SONRAKİ HABER