Yabancıların En Çok Konut Aldığı 10 Şehir Belli Oldu! Afganlılar Konut Alımı İçin Atağa Geçti

GYODER Gösterge 1. Çeyrek 2021 Raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre yabancıların en çok konut aldığı şehirler belli oldu.

Yabancıların En Çok Konut  Aldığı 10 Şehir Belli Oldu! Afganlılar Konut Alımı İçin Atağa Geçti

Yabancıların konut alımları tüm hızı ile devam ederken konu hakkında son rakamlar GYODER Gösterge 1. Çeyrek 2021 Raporu ile açıklandı. Yayımlanan rapor ile beraber yabancıların en çok konut aldıkları 10 şehirde belirlenmiş oldu.

Özelliklede son dönemde Türk vatandaşı olmak için Irak ve İran vatandaşlarının yoğun alıma geçmesi ile tartışma konusu olan yabancılara konut satışı rakamları konusunda yabancıların konut alımında tercih ettikleri illerde merak konusu olmuştu.

TÜRKİYE'DEN KONUT ALAN YABANCILAR EN ÇOK HANGİ ŞEHİRLERİ TERCİH EDİYOR?

Türkiye'nin en büyük çatı kuruluşlarından biri olan GYODER tarafından yayımlanan rapora göre yabancıların Türkiye'den en çok konut satın aldıkları ilk 10 şehir belirlenmiş oldu.

gyoder-konut-satış-rakamları

Açıklanan rakamlara göre yabancıların gözdesi her zaman olduğu gibi İstanbul oldu. İstanbul'da yabancılar 2021 yılının birinci çeyreğini kapsayan ilk 3 aylık süreçte İstanbul'dan 6 bin 136 adet konut satın aldı. Bu ilimizi sırası ile 2 bin 110 konut satışı ile Antalya, 726 konut satışı ile Ankara, 497 konut satışı ile Bursa, 360 konut satışı ile Yalova takip etti.

Yabancılara konut satışı konusunda ilk 10 içerisine giren diğer iller Mersin, İzmir, Muğla, Sakarya ve Samsun oldu. Yabancılar söz konusu dönemde Türkiye'den 12 bin 192 adet konut alımında bulunurken konut alarak Türk vatandaşlığına geçen yabancı sayısı ise 2 bin 963 olarak açıklandı.

körfez-vatandaşları

AFGANLAR KONUT YATIRIMI YAPMAYA BAŞLADI! TÜRKİYE'DEN KONUT ALAN YABANCILAR HANGİ ÜLKENİN VATANDAŞI?

GYODER raporuna göre Türkiye'den en çok konut alan yabancılar İran vatandaşları oldu. İranlılar 2021 senesinin ilk 3 ayında bin 816 konut alırken aynı süreçte Irak vatandaşları bin 619 konut, Rus vatandaşları ise bin 29 konut alarak ilk 3 arasına girdi.

Son dönemde mülteci tartışmasını alevlendiren Afganlılar ise 930 konut alımı yaptı. Bu ülkeleri Almanya, Kazakistan, Yemen, Filistin, Çin, Mısır ve Suudi Arabistan takip etti. Körfez ülkesi vatandaşlarının alımları 4 bin sınırını aşarken yabancılara konut satışı rakamları içerisinde Körfez ülkesine üye olan ülkelerin vatandaşlarının oranı yüzde 33 olarak belirlendi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilerden derlenen raporda yabancılara konut satış rakamları ve Afgan vatandaşlarının alım rakamları dikkat çekti.