Yabancıların konut talepleri dengeleri bozdu! İstanbul'da iki odalı ev yerine Miami'de villa alınabilir

Yabancılara konut satışında oluşan son tablo ev fiyatlarında tüm dengeyi bozdu. Öyle ki İstanbul'da iki odalı evler için istenen rakamlar Miami'yi geçti. Emlak piyasasında yaşanan son gelişmeler...

Emlak Haberleri 12.04.2022 - 09:58 12.04.2022 - 10:02 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emlak sektöründe yaşanan gelişmeler evi olmayanları kara kara düşündürüyor. Parası olanlar için ise yatırım tercihleri değişiyor. Özellikle emlak piyasasında son birkaç yılda dengeler tamamen değişirken sektörün nabzını Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan ele aldı. Hazırladığı haberinde konut fiyatlarında gelinen son noktayı gözler önüne serdi. 

İSTANBUL'DA 2+1 DAİRE Mİ, MIAMI'DE VİLLA MI?

Konut fiyatlarında yaşanan değişimin ardından ortaya çıkan rakamlar korkutucu seviyelere ulaştı. Öyle ki ABD'nin en ünlü bölgelerinden Miami'de 400 bin dolara villa satın alınırken aynı paraya İstanbul Ümraniye'de 2+1 daire ilanı bulunuyor. Yabancıların konut fiyatlarında oluşturduğu dengesizlik ise fiyatların çok katlanmasına neden oldu. Bu alandaki son örnek ise Acarkent'te villa fiyatlarında oldu. Ortadoğuluların büyük ilgi gösterdiği bu projelerde villalar 86 milyon TL ile 100 milyon TL arasında satılıyor. 

Gayrimenkul Brokerı Songül Toprak Özsan yapmış olduğu değerlendirmelesinde fiyatların çok dengesiz arttığını vurguladı. İstanbul ile Miami arasında bir kıyaslama yapan Özsan "İstanbul'daki fiyatlar Miami'yi geçmiş durumda. Üstüne üstlük Miami'de 30 yıllık mortgage imkanı ve dolarla kira getirisi imkanı var. Pek çok müşterimiz İstanbul'daki dairesini satıp Miami'de topraktan sıfır projelere girdi" ifadelerini kullandı. 

Özsan değerlendirmelerini konut ihtiyaçları üzerinden devam ettirdi. Genel olarak bir yılda 800 bin yeni konut ihtiyacı oluştuğunu ifade eden Özsan son dönemlerde arzın durduğunu bu dönemde ise Ortadoğululardan gelen  yüksek taleplerin ise fiyatları çok yüksek seviyelere çıkardığını söyledi. Konut arzının neden durduğuna ilişkin de değerlendirmelerini paylaşan Özsan, inşaat maliyetlerinde oluşan öngörülemezlik ortamının etkisi olduğunu söyledi. 

Özsan değerlendirmelerinin devamında ayrıca dengeli fiyatlar için önerilerini açıkladı. Özellikle Kanada'nın atmış olduğu adımı hatırlatan gayrimenkul uzmanı “Kanada yabancıya satışı yasakladı, Türkiye'de de mutlaka izin verilecekse işyeri satışına vatandaşlık verilsin, o da gayrimenkul, en azından konut piyasasındaki bu dengesizlik son bulur” ifadelerini paylaştı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@