Yağışlı Havalara Ara! Meteoroloji Müjdeyi Verdi, Pastırma Yazı Geliyor

Türkiye bir süredir soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında bulunurken pastırma sıcakları hakkında beklenen açıklama geldi. Pastırma yazı ne zaman 2021, ne zaman başlıyor, hangi ayda?

Gündem 07.10.2021 - 09:50 07.10.2021 - 09:56 Gülcan Özer

Pastırma sıcakları geliyor! Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan son Türkiye geneli hava durumu tahmin raporu ile beklenen müjdeli haber geldi. Kışa girmeden önce son sıcak hava dalgası olarak anılan pastırma yazı için beklenen tarih açıklandı! 

PASTIRMA YAZI NEDİR, PASTIRMA SICAKLARI NE ZAMAN BAŞLAR?

Sonbaharın gelmesi ile düşen hava sıcaklıklarının kış mevsimine girmeden hemen önce aniden düşerek havaların aşırı ısındığı döneme pastırma yazı yaşanan bu ani hava değişimine ise pastırma sıcakları adı verilmektedir. Genelde Ekim ayı içerisinde yaşanır. 

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK, YAĞMUR VAR MI, HAVALAR ISINACAK MI?

Meteoroolji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan hava durumu tahmin raporuna göre beklenen pastırma sıcakları geldi. Türkiye genelinde hava sıcaklıkları bugünden itibaren yükselmeye başlarken Ankara'da hava sıcaklıkları 28 dereceye, İstanbul'da 25 dereceye ve İzmir'de ise 30 dereceye kadar yükselecek. 

7-ekim-hava-durumu-tahmin-raporu

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerine çıkarken Türkiye'ye yeni sıcak hava dalgası batı bölgesinden giriş yapacak. Ekim ayı ortasına kadar pastırma yazının devam etmesi beklenirken Ekim ayının sonlarına doğru hava sıcaklıkları yeniden düşmeye ve havalar soğumaya başlayacak. 

Ankara'da 22 ila 28, İstanbul'da 22 ila 25, İzmir'de 28 ila 30, Antalya'da 28 ila 31, Adana'da 28 ila 33, Bartın'da 23 ila 28, Van'da 17 ila 20, Sivas'ta 17 ila 23 dereceye kadar yükselecek olan hava sıcaklıkları ile kısa süreli de olsa kış öncesi yeniden yaz yaşanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@