Yağmur, Sel, Fırtına, Hortum, Dolu! 37 İlde Alarm Verildi, Peş Peşe Uyarılar Geldi

Haziran ayının ortasında yaşanan ani kuvvetli sağanak yağış, sel, fırtına, hortum ve dolu şaşkına çevirirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni uyarılarını yayımladı.

Gündem 12.06.2022 - 12:30 12.06.2022 - 12:31 Gülcan Özer

Küresel iklim değişikliğinin etkileri her geçen gün biraz daha kendisini insanoğluna hissettirmeye devam ederken ne yazık ki Türkiye bundan en çok etkilenen ülkelerin başında yer alıyor. Haziran ayının ortalarına gelinmesin rağmen etkili sağanak yağışlar etkisini sürdürürken, ani yağışlar sonrasında sel ve su baskınları günlük hayatı olumsuz etkiliyor. 

Son dönemde başken Ankara başta olmak üzere pek çok ilde yaşanan sel felaketleri sonucunda hem can kayıpları hem de büyük maddi zararlar yaşanırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 37 ilde sarı alarm ilan etti ve yeni sel baskınları karşısında vatandaşları uyardı. 

METEOROLOJİ ALARM VERDİ: HANGİ İLLERDE YAĞMUR BEKLENİYOR, YAĞIŞ VAR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yeni hava durumu tahmin raporunda 37 ilde kuvvetli sağanak yağış, dolu, fırtına, ani su ve sel baskınları ile hortum, dolu gibi doğal afetlere karşı önlem alınması istendi.

mgm hava durumu 3-1

Meteoroloji tarafından uyarı yapılan iller Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Ardahan, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Sinop, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Zonguldak olarak açıklandı. 

mgm hava durumu 1-2

mgm hava durumu 2-2

Bu illerde yaşayan kişilere ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı önlem almaları konusunda uyarı yapılırken valilikler ve belediyeler tarafından teyakkuza geçildiği belirtiliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@