Yalan Haberle Kripto Paralara Müdahale Ettiler! Değer Kazanan Litecoin Dakikalar İçinde Çakıldı!

Kripto para piyasalarında bugün yalan haberle manipülasyon yapıldı. Litecoin için yapılan manipülasyon sonucunda  büyük fiyat artışı meydana gelirken kısa bir süre içerisinde gerçek ortaya çıktı.

Finans 13.09.2021 - 19:31 13.09.2021 - 19:36 Engin Uzunoğlu

Kripto para piyasalarının güvensizliği bir defa daha ortaya çıktı. Bugün piyasaya ilişkin ortaya atılan yalan bir haber çok ciddi fiyat artışı sağlarken işin aslı ise kısa bir sürede anlaşıldı ve sert bir düşüş ile karşı karşıya kalındı. 

YALAN HABER İLE KRİPTO PARA PİYASALARINA MÜDAHALE ETTİLER

Dünyanın en büyük perakende satış şirketi olan Walmart'ın Litecoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağı haberi ile kripto para piyasaları sallandı. Tüm dünya basınında yer alan bu haberde 1 Ekim'den itibaren dev şirketin kripto para birimi Litecoin ile ödeme kabul etmeye başlayacağı iddia edilmişti. 

Bu haberin yayılmasının ardından Litecoin'in değeri dakikalar içerisinde yüzde 20 oranında arttı. Bu değer artışı kripto para piyasalarında tüm dengeyi alt üst ederken Litecoin büyük bir itibar kazandı. Ancak bu pozitif görünüm Walmart'tan gelen açıklama ile tamamen negatife dönüştü. 

LİTECOİN İLE ÖDEME KABUL EDİLECEĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Walmart CEO'su Doug McMillon tarafından yapıldığı iddia edilen açıklamada, “Kripto para kullanımındaki evime ve heyecanı inkar etmiyoruz. Biz şirket olarak müşterilerimizin çevrimiçi alışverişi kolaylaştırma konusundaki taleplerini uygulamaya ve kolay bir alışveriş tecrübesi sunmaya hazırız. Bu maksatla sistemimize Litecoin'i entegre ederek sıfıra yakın masrafla sorunsuz bir ödeme sistemine geçiş yapacağız.” denildiği iddia edilmişti. 

Otorite sahibi bir haber sitesi olan GlobalNewswire tarafından yayınlanan bu açıklama kısa bir süre içerisinde tüm dünyada ilgi gördü. Bu ilginin neticesinde Litecoin yüzde 20 değer kazandı. Ancak Walmart şirketinden gelen yalanlama ile bir anda Litecoin fiyatı çakıldı. 

233 DOLARA YÜKSELEN LİTECOİN DAKİKALAR İÇİNDE ÇAKILDI

Litecoin bugün yüzde 20 değer kazanarak 233 dolar seviyesine çıktı. Ancak olayın iç yüzünün ortaya çıkmasının ardından Litecoin dakikalar içerisinde 180 dolar seviyesine kadar düştü. Litecoin yalan haberle tüm kazanımlarını verdikten sonra son 24 saatte de yüzde 2'lik değer kaybı yaşadı. 

LİTECOİN NEDİR?

Kripto para piyasalarının gümüşü olarak adlandırılan Litecoin itibar sahibi bir kripto para birimi olarak tanınıyor. Bu piyasada Bitcoin'den sonra en eski para birimi olan Litecoin hızlı ve daha ucuz olması gibi nitelikleriyle BitcoiN'den ayrılıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@