Yalova Merkez İlçe Kazımiye Köyü Kentsel Dönüşüm Alanı İlanı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayınlandı

22 Haziran 2021 Salı tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Yalova İli Merkez İlçe Kazimiye Köyü sınırları içerisinde bulunan bazı alanlar kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM 22.06.2021 - 03:00 22.06.2021 - 03:00 Emlak 365

Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam ediliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bir politikası haline dönüşen kentsel dönüşüm çalışmaları ile alakalı olarak kanuni çalışmalar da yapılıyor. Bununla alakalı son bir Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YALOVA İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KARARI

22 Haziran 2021 Salı tarihli ve 31519 sayılı Resmi Gazete'de 4094 karar sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanarak yürürlüğe sokuldu. Yayımlanan Cumhurbaşkanı Hararı'na göre Yalova'da bazı alanlar kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. 

Etkin fay hatları üzerinde kurulduğu için deprem kuşağında yer alan Yalova'da kentsel dönüşüm ile alakalı önemli bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre Yalova İli, Merkez İlçesi Kazımiye Köyü sınırları içerisinde kalan bazı alanlar kentsek dönüşüm ve gelişim proje alanı olarak ilan edildi. 5393 sayılı Belediye Kanununun 73. maddesi hükmünce ilgili alanın kentsel dönüşün alanı olarak belirlendiği bildirildi.

İMAR PLANI YAPILMADAN SATILAMAYCAK

Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı'nın ekine göre Yalova İli, Merkez İlçesi, Kazımiye Köyü ile alakalı kentsel dönüşüm ve proje geliştirme alanı ilan edilidğine dair karar verildiği vurgulandı. Kararın devaylarına ise yine kararın ekinde yer verildi. Buna göre ilan edilen kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı içerisinde yer alan ve harca esas değer üzerinden belediyelere devredilen Hazine'ye ait taşınmazların kentsel dönüşüm ve gelişim amacına yönelik imar planı ve uygulaması yapılmadan satılamyacağı ifade edildi. 

Öte yandan Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmalarına da devam ediliyor. İhtiyaç olması halinde kentsel dönüşüm alanı ilan edilecek bölgelerdeki hukuki aşamlar Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile aşılıyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@