Yanan Orman Arazileri İmara Mı Açılacak? Üst Üste Satış İlanları Yayımlanmıştı Resmi Açıklama Geldi

Yangın bölgelerinden etkilenen illerden arazi satış ilanları gelmeye başladı. Daha yangının etkileri geçmeden imara açılacak denerek arazi satışları yapılmaya çalışıldı.

Yanan Orman Arazileri İmara Mı Açılacak? Üst Üste Satış İlanları Yayımlanmıştı Resmi Açıklama Geldi

Güney ve batı bölgeleri ile çok sayıda turistik alanda etkili olan orman yangınları halen etkisini sürdürüyor. 208'e çıkan orman yangınlarının çok büyük bölümü kontrol altına alınmış durumda. Çalışmalar ise aralıksız devam ediyor.

DAHA ATEŞİ SÖNMEDEN SATIŞ İLANLARI GELDİ

Yangın bölgelerinde çalışmalar olanca hızıyla devam ederken fırsatçılar yine hemen işe koyuldular. Daha önce yangın bölgelerinde yangın malzemelerine çok fahiş zamların yapıldığı haberleri gelmişti. Büyük tepki çeken bu haberlerin ardından ise yeni fırsatçılık olayları gelmeye başladı.

Ormanların yanmasının ardından açılan arazilere dair internet üzerinden satış duyuruları gelmeye başladı. Halen çok sayıda bölgede söndürme çalışmaları devam ederken gelen bu ilanlar yine çok büyük tepkiye neden oldu.

İlan sitelerinde yanan bölgelerde, 'imara açılacak satılık tarla' diye vatandaşı kandırmaya çalışan bazı emlakçıların ilanları sonrası ise yetkililer hareket geçtiler. Öyle ki Türkiye'nin doğal cennetlerinden olan Muğla Milas Çökertme'de bir emlakçının ilanı tüm sosyal medyanın diline düşmüştü. İlanda 25 bin 364 metrekarelik tarla 25 milyona satılacağı duyurulmuştu. İlan sitesinde duyuru yayımlayan emlakçı gelen tepkilerin ardından ilanı kaldırmak zorunda kaldılar.

O İlanlara Bir Örnek

orman-arazisi

İLK RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Söz konusu ilanların artmasından sonra konuya dair detaylı açıklama geldi. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan hem yayımlanan ilanlara tepki gösterdi hemde vatandaşları bu konuda bilgilendirdi. Hakan Akdoğan daha acılar dinenmişken birçok emlak sitesinde yanan araziler hakkında satış ilanları olduğunu tespit edildiğini bildirdi. Bu tutumun çok yanlış olduğunu ifade eden Akdoğan vatandaşların asılsız vaatlerle kandırılmasını istemiyoruz dedi.

İmar Durumu

TÜGEM Başkanı Akdoğan arazilerin imara açılacak iddialarına da değinerek "Bu ifadeler tamamen yanlış. İmara açılma gibi bir durumu bulunmuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da imar açılmayacağını açıkladı. Yatırım yapmayı düşünenlerin bu tarz yanıltıcı ifadelere inanmamalarını tavsiye ediyoruz" uyarısında bulundu.

ÇEVRE BAKANI KURUM NET İFADE ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanan arazilerin imara açılmasına dair iddialara çok net ifadelerle yanıt verdi. Kurum konuşmasında "Evi yanan vatandaş için yapacağımız konutlarımız hiçbir şekilde özel çevre koruma bölgelerine, doğal sit alanlarına veya orman alanlarına yapılmayacak." dedi.

SONRAKİ HABER