Yangın Arazilerini İmara Açılacak Yatırımlık Arazi İlanıyla Satışa Çıkardılar!

Yangın nedeniyle küle dönen bazı arazilerin fırsatçılar tarafından imara açılacak denilerek satışa çıkarıldığı ortaya çıktı.

Yangın Arazilerini İmara Açılacak Yatırımlık Arazi İlanıyla Satışa Çıkardılar!

Türkiye'de orman yangınları devam ederken bazı fırsatçıların da ortaya çıktıları tespit edildi. Henüz yangın söndürülmeden fırsatçılar yangın alanlarındaki arazileri satmaya çalışmaya başladılar. Bu arazilerin imara açık olmaması nedeniyle satışının zor olacağını bilen uyanıklar araziler için “imara açılacak” yalanını ortaya atıyorlar.

YANGIN ARAZİLERİNİ SATIŞA ÇIKARIDLAR

Konu hakkında açıklama yapan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, “Türkiye bir felaket ile karşı karşıya kaldı. Bu felaket de henüz bertaraf edilmiş değil. Henüz bu yangınların külü soğumadan çok sayıda emlak sitesi üzerinden yanan arazilerin satışa çıkarıldığını üzülerek tespit ettik.

Üstelik bu araziler için yayınlanan ilanlarda arazilerin imara açılacağı şekilde bilgiler de veriliyor. Bu bilgiler elbette yalan ve ortada bir dolandırıcılık girişimi var. Bu tutumu yanlış bulduğumuzu ve gereken işlemlerin yapılmasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

İMARA AÇILACAK YATIRIMLIK ARAZİ YALANI

İnsanları kandırmak için fırsatçıların her yolu denediklerini söyleyen Hakan Akdoğan, “İmara açılacak yatırımlık arazi olarak reklam yapılıyor. Bunun yalan olduğu yetkililer tarafından defalarca açıklandı. Hem Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu arazilerin imara açılmayacağını söylediler.

Gayrimenkul yatyırımı yapmayı düşünenler bu fırsatçıların sözlerine itibar etmemelidirler. Yanıştıcı ifadeler kullanarak insanlar kandırılmak isteniyor. Bu oyuna gelmemek gerekir. Külü soğumayan yangından faydalanmak isteyenler umarız amaçlarına ulaşamazlar.” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul danışmanlarına da uyarılarda bulunan Hakan Akdoğan, “Gayrimenkul danışmnaları hem dikkatli olmalılar hem de etik davranmak için azami gayret göstermeliler. Sektörümüz insanların vicdanları yaralayacak meselelerden uzak tutulmalıdır. Bu meseleğe gelebilecek en küçük zarar tüm gayrimenkul sektörünü etkiler.” şeklinde konuştu.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAK

Çeşitli emlak sitelerinde yayınlanan ilanlar yatırım yapmak isteyen vatandaşları aldatmaya yönelik bir amacı taşıyor. Bu amaçla oluşturulmuş arazi satış ilanları halen daha yayında bulunuyor. Yangın yerlerindeki küle dönmüş araziler üzerinden gerçekleştirilmesi hedeflenen bu satışlar için gerekli yetkili birimlerin inceleme başlattıkları öğrenildi.

Hangi arazilerin satışının yapılmak istendiğine dair kapsamlı bir araştırma yapılırken doğru olmayan ilanları yayınlanlar için de hukuki işlem yapılacağı belirtildi. İlerleyen günlerde bu konuda önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.

SONRAKİ HABER