Yangın Bölgesindeki Evlere Neden Kırmızı Çarpı İşareti Kondu, Anlamı Ne?

Yangın bölgesinde yer alan ve yangından etkilenen evlere kırmızı çarpı işareti konuyor. Peki kırmızı çarpı işaretinin anlamı nedir? Evlere neden kırmızı çarpı işareti konuyor.

Yangın Bölgesindeki Evlere Neden Kırmızı Çarpı İşareti Kondu, Anlamı Ne?

Türkiye uzun bir süredir ormanlarının yanışını seyrediyor. Çok fazla şehirde başlayan ve çok büyük bir ormanlık alanda etkili olan orman yangınları tüm Türkiye'yi hüzne boğarken bölgede yaşayan vatandaşlar da çok büyük sorunlar yaşadılar.

YANGINDAN ETKİLENEN EVLER VE KIRMIZI ÇARPI İŞARETİ

Yangın bölgesinde yer alan evlerin birçoğu kullanılamaz hale geldi. Sayısız ev yangında hasar görürken son günlerde bazı evlerde kırmızı çarpı işareti konulmaya başlandığı farkedildi. Özellikle Antalya Manavgat'ta 28 Temmuz günü dört ayrı kırsal mahallede çıkan orman yangınında toplam 2 bin 800 ev etkilenmişti. Bu evlerin bazılarında yer alan kırmızı çarpı işaretinin anlaması ise belli oldu.

Kırmızı çarpı işareti bölgede hasar gören ve kullanılamayacak durumda olan evleri gösteriyor. Kırmızı çarpı işareti konulan evler yıkılacak. Çevre ve Şehircilik bakanlığı ile jandarma ekipleri tarafından yürütülen işlemlerde yıkılacağı belirlenen evlerin üzerinde sprey boyayla kırmızı çarpı işareti konuluyor.

ÇEVRE BAKANI AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Manavgat'ta başlayan yangınların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum konuşmasında vatandaşların yanında olduklarını ifade ederek günün siyaset yapma günü olmadığını söyledi. Murat Kurum açıklamalarında ayrıca vatandaşların mağdur edilmeyeceğini ve destek sağlanacağını açıkladı.

Sağlanacak destekler arasında ev kirası desteği ve eşya yardımı bulunurken bu desteklerin tutarı 50.000 TL'ye kadar çıkacak. Destekler hakkında daha fazla açıklamada bulunan Murat Kurum "Biz tüm imkanlarımızla buradayız. Cumhurbaşkanımız tüm süreci yakından takip ediyor. Daha önce sellerde, taşkınlarda, depremlerde ne yaptıysak aynı anlayışla buradaki çalışmalarımızı yürütüyoruz." dedi.

SONRAKİ HABER